„Kobiety jako liderki zmiany”

Opublikowano: 05.12.2024
IMG-8939.JPG
Pod takim hasłem odbyło się w dniach 20 i 21 listopada w Opocznie spotkanie Sieci Wymiany Doświadczeń Empirie „Miasto Przedsiębiorcze”. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele 10 miast.

Temat spotkania - „Kobiety jako liderki zmiany” - ukazał niezwykły potencjał kobiet w kreowaniu przedsiębiorczości oraz ich zaangażowanie w przełamywanie barier. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Hrubieszowa, Jarosławia, Jasła, Niska, Opoczna, Ostrowca Świętokrzyskiego, Rydułtów, Stalowej Woli, Tarnowa, Wałbrzycha, ekspertki z norweskiego Związku Władz Lokalnych i Regionalny, a także przedsiębiorczynie z Opoczna.

Wystąpienia pierwszego dnia pokazywały różnorodne spojrzenia na przedsiębiorczość kobiet. Dr Jarosław Górski – doradca sektorowy ZMP, przybliżył globalną sytuację kobiet w biznesie, z uwzględnieniem ich rosnącej roli w Polsce. Pia Varstad von Hall podzieliła się norweskimi doświadczeniami z promowania kobiet w branżach zdominowanych przez mężczyzn, ukazując, jak skuteczne wsparcie może przełamywać stereotypy oraz zwiększać rolę kobiet m.in. w straży pożarnej, czy transporcie morskim

Maja Kruuse zaprezentowała projekt GENGREEN, inicjatywę wspierającą przedsiębiorcze kobiety w sektorze zielonej gospodarki, podkreślając jego znaczenie w budowaniu innowacyjnych modeli biznesowych.

Wyjątkowym punktem była dyskusja z przedsiębiorczyniami z Opoczna, które nie tylko zaprezentowały swoje sukcesy, ale również opowiedziały o trudnościach, z jakimi mierzą się na co dzień. Były to historie pełne odwagi, determinacji i kreatywnych rozwiązań, niezwykle inspirujące dla wszystkich uczestników spotkania.

Drugi dzień przyniósł pouczające przykłady wsparcia dla kobiet z Rydułtów oraz Jasła. Zarówno projekt „Kobiety dla kobiet” z Rydułtów, jak i „Liderka z Jasła”, obejmowały liczne działania edukacyjne, integracyjne i rozwojowe dla kobiet. Stanowią one znakomite przykłady tego, jak samorządy mogą wspierać lokalne liderki, tworząc przestrzeń do rozwoju oraz wzmacniania ich roli w społeczności lokalnej.

Kulminacyjnym punktem programu była wizyta studyjna w Opocznie. Uczestnicy odwiedzili Muzeum Regionalne, gdzie dyrektor Adam Grabowski przedstawił historię przemysłu ceramicznego i znaczący wkład kobiet w jego rozwój. Następnie grupa uczestników Sieci Wymiany Doświadczeń Miasto Przedsiębiorcze odwiedziła Zakład Włókienniczy Optex S.A., który jest symbolem trwałości i adaptacji do zmieniających się realiów rynku. Wizyta w Zakładzie Ceramicznym Cersanit S.A. była okazją do zapoznania się z nowoczesnymi rozwiązaniami w przemyśle i równościowymi standardami pracy.

Spotkanie w Opocznie pokazało, że kobiety są nie tylko liderkami zmiany, ale także fundamentem innowacyjnych przedsięwzięć. Dzięki takim wydarzeniom rośnie świadomość potencjału kobiet oraz konieczności wspierania ich w rozwoju zawodowym i osobistym. Wnioski ze spotkania będą inspiracją do dalszych działań w ramach Empirii. (KN)

Partnerzy