Liczący ok. 3 tysięcy mieszkańców Glinojeck położony jest na zachód od Ciechanowa, na Równinie Raciąskiej nad rzeką Wkrą, na Mazowszu.
Ze względu na położenie oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturę, miasto i gmina jest dogodnym obszarem dla inwestorów. Posiada na swoim terenie największą w Europie środkowo-wschodniej cukrownię zarządzaną przez spółkę Pfeifer & Langen Polska S.A. Cukrownia pierwotnie nazywała się „Izabelin”. Została założona w 1859 r przez spółkę obywatelską. To właśnie temu zakładowi osada zawdzięcza swój rozwój. Robotnicy z cukrowni uczestniczyli w powstaniu styczniowym, a także w strajkach w 1918, kiedy to utworzyli radę delegatów robotniczych. Podczas II wojny światowej wielu cukrowników walczyło z okupantem. W 1977 wybudowano w Glinojecku nowoczesny kombinat cukrowniczy.
Glinojeck prawa miejskie uzyskał 2 października 1993 roku, po kilku miesiącach zabiegów gminnego samorządu. Jednak pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1403 r. W 2003 roku mieszkańcy miasteczka obchodzili 600-lecie Glinojecka.
W gminie znajduje się m.in. hala sportowa, stadion sportowy z kortem do gry w tenisa, boisko Orlik oraz ośrodek kultury. Stadion posiada zaplecze techniczne umożliwiające organizowanie na nim imprez kulturalnych i różnorodnych uroczystości okolicznościowych. Od 2000 roku działa w mieście Towarzystwo Budownictwa Społecznego, którego głównym zadaniem jest budowa nowych budynków mieszkalnych dla mieszkańców Miasta i Gminy Glinojeck. Duże sukcesy zanotował Glinojeck w rozwoju gminnej infrastruktury, a zwłaszcza w dziedzinie budowy dróg i wodociągów. Aktualnie z wody z wodociągów korzysta około 90 proc. mieszkańców gminy oraz mieszkańcy miasta. W ostatnich latach w GIinojecku rozbudowana została sieć kanalizacyjna - objęte jest nią obecnie 3/4 gminy. Miasto posiada własną oczyszczalnię ścieków.
Od 2017 roku burmistrzem Glinojecka jest pan Łukasz Kapczyński.