Kolejne spotkanie w sprawie szczepień

Opublikowano: 01.03.2021
szczepienia_covid_1.jpg
O przedłużeniu zapisów na szczepienia strażników gminnych, przekazaniu listy punktów mobilnych czy rozliczaniu dotacji na transport rozmawiali przedstawiciele strony samorządowej z min. M. Dworczykiem

O przedłużeniu zapisów na szczepienia strażników gminnych, przekazaniu listy punktów mobilnych czy rozliczaniu dotacji na transport na szczepienia rozmawiali przedstawiciele strony samorządowej KWRiST z ministrem Michałem Dworczykiem, pełnomocnikiem rządu ds. Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Jak poinformował podczas spotkania wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szefernaker, jeszcze w piątek, 26 lutego wszyscy wojewodowie mieli przekazać informację do gmin na swoim terenie o przedłużeniu zapisów na szczepienia tzw. grupy 1c, w tym pracowników straży gminnych (miejskich) do 5 marca br. Z kolei 1 marca wojewodowie przekażą samorządom pełną listę mobilnych punktów szczepień.

Samorządowcy chcieli też dowiedzieć się, czy można zapisywać nauczycieli (strażników miejskich, strażaków OSP), którzy w terminie szczepień przebywali na kwarantannie lub mieli pozytywny wynik testu na koronawirusa. Jak poinformował min. Dworczyk, takie osoby będą miały możliwość zaszczepienia się w innym terminie.

Wiceprezydent Łodzi, Adam Wieczorek z kolei apelował o uwzględnienie w harmonogramie szczepień dodatkowych terminów dla pracowników i mieszkańców domów pomocy społecznej, w których szczepienia zostały wstrzymane ze względu na panujące tam zakażenia koronawirusem. Wiceprezydent Wieczorek przekonywał, że nie dotyczy to licznej grupy osób, ale takiej, w której bardzo łatwo o zakażenie. Rząd spróbuje wyjść naprzeciw temu postulatowi, po weryfikacji wielkości tej grupy.

Do gmin zwracają się też seniorzy, którzy chcieliby mieć już wyznaczony termin szczepienia, nawet jeśli musieliby czekać na nie miesiąc czy dwa. - Na razie nie ma takiej możliwości ze względu na brak wystarczającej liczby szczepionek, choć zdecydowany nacisk będzie położony na jak najszybsze zaszczepienie właśnie seniorów, mówił pełnomocnik rządu.

Finansowanie transportu na dowóz na szczepienia

Gminy występowały z pytaniem, czy winny wykazywać środki z rezerwy COVID-19 na dowóz na szczepienia na specjalnych rachunkach. Wątpliwości te podzielała Krajowa Rada RIO i zwróciła się do ministra finansów w tej kwestii. Szymon Wróbel, sekretarz strony samorządowej wyjaśniał, że według interpretacji ministra finansów środki te winny być uwzględniane w budżetach JST, traktowane tak jak środki na realizację zadań związanych z przeciwdziałaniem epidemii COVID-19 i rozliczane jak dotacje na zadania zlecone z zakresu administracji rządowej. Gminy winny więc składać wnioski do wojewodów o środki na realizację tego zadania, a niewykorzystane pieniądze – zwracać. 

W sprawie szczegółowego dokumentowania dowozu mieszkańców do punktów szczepień potwierdzono, że wystarczy imienna lista, na której osoby te podpisem poświadczą wykonanie usługi transportowej.

O pomoc do gmin
Minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień przekazał informację, że plan, by do końca pierwszego kwartału br. zaszczepić pierwszą dawką 3 mln Polaków jest realizowany. 25 lutego udało się przekroczyć liczbę 2 mln osób zaszczepionych pierwszą dawką. Nadal największym problemem jest niewystarczająca liczba szczepionek. Współpracę z samorządowcami określił jako w większości bardzo dobrą. Poprosił też o to, by korporacje samorządowe zaapelowały do swoich członków o zmobilizowanie do zapisów na szczepienia nie tylko strażników miejskich, ale przede wszystkim strażaków z OSP. Na razie bowiem na 600 tysięcy tych strażaków zapisało się zaledwie 18 tysięcy, a przecież pomagają oni np. w dowozie pacjentów do punktów szczepień.

Przyspieszyć szczepienia nauczycieli
Rząd planuje zaszczepić większość nauczycieli do 7 marca, by móc rozpocząć szczepienia kolejnych grup pacjentów, np. z chorobami przewlekłymi, a także kolejne, młodsze roczniki seniorów. Minister Dworczyk apelował, by gminy wsparły działania NFZ i MEiN mające na celu przyspieszenie szczepień nauczycieli zwłaszcza tam, gdzie są jeszcze duże zaległości. To ważne, jeśli szkoły mają wrócić do normalnego działania.

Zmiany harmonogramu szczepień
Zmiany harmonogramu szczepień związane są z problemami z dostarczaniem szczepionek czy np. rekomendacjami dotyczącymi stosowania szczepionek (np. astra zeneca najpierw była dopuszczona tylko dla osób do 60 roku życia, potem do 65., a ostatnio – do 69). I tak np. 22 marca miało się rozpocząć szczepienie służb mundurowych, jednak termin ten może zostać przesunięty ze względu na fakt, że priorytetem jest szczepienie seniorów, którzy są najbardziej narażeni na ciężki przebieg choroby. Stąd prośba rządu o pomoc w wyjaśnianiu, że zmiany w harmonogramie nie wynikają z lekceważenia danych grup, tylko z wielu zmiennych, na które nie ma wpływu. Jeszcze w marcu powinny się rozpocząć szczepienia seniorów między 60 a 69 rokiem życia.

hh

Partnerzy