Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ZMP o nowelizacji ustawy o odpadach

Opublikowano: 14.01.2021
kom_gospod_komunalnej_ZMP-grafika.jpg
Omówieniu nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawy o odpadach, a także wypracowaniu stanowiska na ich temat poświęcone było spotkanie Komisji.

31 grudnia 2020 roku na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten zawiera kolejne rozwiązania zapowiadane przez p. Jacka Ozdobę – sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w ramach tzw. pakietu Czystość PLUS. Część zmian wchodzących w skład tego pakietu została uchwalona przez Sejm jeszcze w 2020 roku.

Do końca stycznia Ministerstwo Klimatu i Środowiska zbiera uwagi do projektu. Dlatego 13 stycznia spotkała się (online) Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ZMP, aby omówić projekt nowelizacji i wypracować uwagi. 

Członkowie Komisji docenili fakt uwzględnienia przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska szeregu postulatów środowisk samorządowych dotyczących niezbędnych zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w tym zmian zmierzających do wycofania się z części negatywnych rozwiązań wynikających z uchwalonej wbrew sprzeciwom środowisk samorządowych ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. 

Jednocześnie jednak zwrócili uwagę, że zaproponowane w Projekcie zmiany – jakkolwiek zmierzające częściowo w dobrym kierunku – nie dezaktualizują głównych postulatów Związku Miast Polskich. Dotyczą one pilnej potrzeby uchwalenia ustawy regulującej rzeczywistą Rozszerzoną Odpowiedzialność Producenta, co pozwoli na dywersyfikację źródeł finansowania gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi i odciążenie w tym zakresie mieszkańców, którzy obecnie ponoszą zdecydowaną większość (jeśli nie całość) kosztów w tym zakresie. Jednocześnie członkowie Komisji zwracali uwagę na potrzebę napisania całkowicie nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach całościowo regulującej w elastyczny sposób (pozwalający uwzględnić specyfikę poszczególnych gmin) newralgiczny z punktu widzenia mieszkańców i samorządów obszar jakim jest gospodarka odpadami komunalnymi. Kilkadziesiąt nowelizacji obecnie obowiązującej ustawy na przestrzeni ostatnich lat sprawia, iż wszelkie kolejne nowelizacje stanowić będą rozwiązanie doraźne, niepozwalające na rozwiązanie rzeczywistych problemów o charakterze systemowym.

Członkowie Komisji szczegółowo odnieśli się do poszczególnych propozycji zawartych w Projekcie, a także sformułowali kilka punktów istotnych z punktu widzenia całości systemu odpadowego, o które należy uzupełnić Projekt.

Swoje rekomendacje Komisja przekazała Zarządowi ZMP.

Partnerzy