Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ZMP rozpoczęła prace

Opublikowano: 05.11.2024
foto-UM_Wołomin.jpg
28 października 2024 r. na zaproszenie opiekuna Komisji pani Burmistrz, Elżbiety Radwan w Urzędzie Miejskim w Wołominie odbyło się pierwsze w IX Kadencji spotkanie Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Związku Miast Polskich.

Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska jest jedną z największych Komisji w Związku Miast Polskich kadencji 2024-2029. Opiekunem Komisji z ramienia Zarządu ZMP jest Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan.

Na początku spotkania wybrano prezydium Komisji w składzie:

  • Przewodniczący: Małgorzata Izdebska (Sekretarz Gminy Wołomin)
  • Zastępca przewodniczącego: Ewa Pełechata (Zastępca Prezydenta Miasta Kołobrzeg)
  • Sekretarz: Jolanta Zubik (Zastępca Burmistrza Miasta Chrzanowa)

Głównym tematem spotkania były zmiany w prawie odpadowym, takie jak wprowadzenie systemu kaucyjnego i Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP). Mecenas Maciej Kiełbus z Kancelarii Prawnej ZIEMSKI&PARTNETRS zaprezentował główne założenia procedowanych ustaw (prezentacja pod tekstem w załączeniu). Podkreślił, że strona samorządowa od samego początku prac nad systemem kaucyjnym zwracała uwagę, że nie może on wejść w życie wcześniej niż ustawa o Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Zaproponowana zmiana, dotycząca przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi o 9 miesięcy, może być niewystarczająca, a ryzyka prawne związane z wejściem w życie systemu kaucyjnego, a także tego, w jakim zakresie wejdzie w życie, są już teraz wkalkulowywane w ryzyka przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką odpadami, co przekłada się na ceny składane przez podmioty w przetargach oraz na stawki w instalacjach. Mecenas Kiełbus wskazał, że optymalnym terminem wejścia w życie systemu kaucyjnego byłby 1 stycznia 2026 r. Za kluczową uznano konieczność skoordynowania zmian w systemie odpadowym, za priorytet wskazując wprowadzenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta.

Poruszono także kwestię planowanej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Członkowie Komisji zgłaszali obszary problemowe w obowiązującej ustawie, a także oczekiwania co do nowelizacji aktualnych zapisów. Ustalono termin zgłaszania uwag do projektu ustawy czystościowej, które posłużą do sporządzenia oficjalnego stanowiska Komisji w sprawie zmiany ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Członkowie Komisji dostrzegają konieczność prowadzenia prac nad ustawą w dwóch prędkościach: w pierwszej kolejności wprowadzenie zmian, które już w tej chwili mogą usprawnić działanie systemu, a nie kolidują i nie będą wpływać na opóźnienie prac nad wprowadzeniem ROP i systemu kaucyjnego i drugiej – praca nad projektem nowej ustawy czystościowej.

Pochylono się także nad pismem Ministerstwa Infrastruktury dotyczącym obowiązujących przepisów dotyczących ustalania stawek opłat za odbiór nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych i osadników przydomowych oczyszczalni ścieków. Dyskutowano, czy potrzebne jest uszczegółowienie regulacji dotyczących górnych stawek.

Na koniec ustalono plan pracy Komisji. Członkowie wskazali tematykę, która wymaga poruszenia na kolejnych spotkaniach. Są to między innymi kwestie związane z wymaganymi do osiągnięcia przez gminy poziomami odzysku i recyklingu, problem nielegalnych składowisk odpadów, problematyka dotycząca nieruchomości niezamieszkałych czy dzikie zwierzęta w miastach.

Członkowie Komisji zadeklarowali chęć ścisłej współpracy z Komisją Klimatu ZMP, której zakres działania w wielu obszarach jest zbieżny z zakresem działania Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Załączniki:
Prezentacja mec. Macieja Kiełbusa

Partnerzy