System monitoringu jest jednym z największych wyzwań podczas opracowywania strategii rozwoju. Niewiele osób możemy określić ekspertami w tej specyficznej dziedzinie. Jednocześnie brakuje opracowań i wydarzeń pozwalających pracownikom samorządowymi uzupełnić wiedzę w tym zakresie. Konferencja odpowiada na te potrzeby i to w bardzo ważnym momencie – w całym kraju trwają prace nad strategiami rozwoju gmin, w związku z zeszłoroczną reformą planowania strategicznego i przestrzennego.
Podczas konferencji przedstawiciele największych miast w Polsce: Gdańska, Łodzi, Poznania, Wrocławia i Warszawy dyskutować będą o tym:
Co sprawdza się a co nie z obecnie stosowanych podejść metodycznych do monitorowania strategii? Jakie wnioski wyciągamy na przyszłość?
Jakie są wyzwania dla monitoringu strategii w kontekście zeszłorocznej reformy planowania strategicznego i przestrzennego?
Jak zaszyć monitoring strategii w procesach urzędu, aby nie był odbierany przez realizatorów jako zbędny obowiązek?
Jak prezentować wyniki monitoringu, by decydenci i realizatorzy z nich korzystali?
Nie zabraknie też wystąpień dotyczących roli monitorowania polityk miejskich, jak również definiowania wskaźników monitoringu czy źródeł danych.
Wydarzenie będzie miało charakter hybrydowy:
- stacjonarnie dla zaproszonych gości,
- online dla wszystkich zainteresowanych osób – transmisja na kanale YouTube m.st. Warszawy: https://www.youtube.com/live/3PVNkjHDOoM. Uczestnicy online będą mogli zadawać pytania prelegentom i panelistom.
Wydarzenie jest organizowane w ramach aktywności Korpusu analityków Urzędu m.st. Warszawy, w związku z pracami nad strategią rozwoju #Warszawa2040+.
Partnerami wydarzenia są Uniwersytet Warszawski i Urząd Statystyczny w Warszawie, a Polskie Towarzystwo Statystyczne objęło je patronatem honorowym.