W Kielcach, z udziałem ambasadora Ukrainy, Wasyla Zwarycza, odbyła się konferencja polsko-ukraińska „Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa” była poświęcona współpracy obu krajów w dzisiejszym, trudnym czasie i w przyszłości, przy odbudowie i modernizacji Ukrainy. Wiąże się ona z 65. rocznicą zawiązania partnerstwa Kielc i Winnicy. Data nie była przypadkowa – dziś Ukraina obchodzi Dzień Godności i Wolności, ustanowiony w dniu rocznicy rozpoczęcia na kijowskim Majdanie protestów Ukraińców przeciwko wycofaniu się W. Janukowycza z negocjacji stowarzyszeniowych z Unią Europejską.
Gospodarzem konferencji były Targi Kielce. W Centrum Kongresowym Targów Kielce spotkali się przedstawiciele biznesu z Polski i Ukrainy, eksperci, reprezentanci władz i organizacji pozarządowych z województwa świętokrzyskiego i obwodu winnickiego.
Budowa strategicznego partnerstwa Polski i Ukrainy oraz włączenie Polski w proces powojennej odbudowy Ukrainy wymaga otwartości, dialogu i współpracy między krajami, a także aktywności na wielu różnych polach. Podczas wydarzenia była mowa m.in. na temat roli partnerstwa polsko-ukraińskiego w procesie powojennej odbudowy Ukrainy, sytuacji gospodarczej i kondycji struktur państwowych w tym kraju. Zostały zaprezentowane też potencjalne źródła i sposoby finansowania odbudowy Ukrainy oraz ich dystrybucja. Specjaliści próbowali określić znaczenie Polski w powojennej rzeczywistości.
W panelu przeznaczonym dla władz lokalnych była mowa o współpracy samorządów dla biznesu. Przedstawiciele władz Kielc i Świętokrzyskiego oraz Winnicy i Obwodu Winnickiego pokazali znaczenie partnerstw regionalnych i lokalnych w kontaktach dwustronnych Polski i Ukrainy na przykładzie 65-letniej współpracy. Natomiast przedstawiciele firm z Kielc i Winnicy, które z powodzeniem operują na rynku Ukrainy, dzieliły się wiedzą i doświadczeniami, a także omówili korzyści i potencjał oraz bariery i zagrożenia.
O źródłach finasowania przedsięwzięć w Ukrainie mówił reprezentanci Ambasady Ukrainy w Warszawie, Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód. Do współpracy zostali zaproszeni także UkrInvest, Bank Gospodarstwa Krajowego, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Polski Fundusz Rozwoju. Ważnym elementem konferencji było spotkanie networkingowe, podczas którego firmy polskie mogły nawiązywać relacje biznesowe z ukraińskimi przedsiębiorstwami. W tej części brały udział firmy z Kielc i Winnicy, regionów świętokrzyskiego oraz winnickiego oraz innych z potencjałem współpracy międzynarodowej, jak również zainteresowane włączeniem się w odbudowę Ukrainy. 15 przedsiębiorców z Ukrainy wybranych przez Winnicką Obwodową Administrację Wojskową oraz Winnicką Radę Miejską we współpracy z miastem Kielce i Województwem Świętokrzyskim były uczestnikami przyjazdowej misji gospodarczej. Partnerami do rozmów biznesowych były dla nich kilkadziesiąt firm z Polski.
Warto podkreślić, że w ostatnich dwóch latach znacząco wzrosła liczba członków Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Przystępują nowe firmy polskie oraz firmy ukraińskie, które po wybuchu wojny rozpoczęły i zarejestrowały swoją działalność w Polsce. Izba niebawem przekroczy liczbę 500 członków.