Konferencja „Samorządy polskie i francuskie razem dla Ukrainy” w Rzeszowie

Opublikowano: 12.05.2023
Rzeszów_-_ukr-pol-fra.jpg
11-12 maja w Rzeszowie odbyła się dwudniowa konferencja zorganizowana przez Związek Miast Polskich, Francuską Sekcję CEMR, Związek Miast Ukrainy oraz Ambasadę Francji w Polsce i MSZ Francji, w której wzięło udział ponad 70 osób.

Uczestnicy konferencji, która odbyła się 11-12 maja 2023 r., rozmawiali o aktualnych inicjatywach we współpracy polsko-francuskiej, pomocy dla Ukrainy w jej drodze do członkostwa w Unii Europejskiej i solidarności z Ukrainą podczas wojny. Analizując sytuację na świecie, szukają optymalnych form współpracy i wzajemnej pomocy. O tym jak istotna jest ta współpraca, przekonaliśmy się po wybuchu wojny w Ukrainie, kiedy właśnie samorządy z całej Europy sprawnie zbierały i przekazywały pomoc humanitarną do Rzeszowa i innych polskich miast. Teraz chcą wykorzystać zdobyte doświadczenie przy kolejnych wspólnych działaniach.

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, rozpoczął swoje wystąpienie od przypomnienia wydarzeń sprzed ponad roku, gdy setki tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy od pierwszych godzin po napaści Rosji szukało schronienia w Rzeszowie i innych polskich miastach, miasteczkach i wsiach, a Polacy, ze wsparciem zagranicznych partnerów, najpierw w odruchu serca, a potem coraz bardziej zorganizowany sposób udzielali potrzebnej pomocy. Mówiąc o Rzeszowie, jako gospodarzu tego wydarzenia, prezydent powiedział: „Rzeszów stał się miejscem, w którym zobaczyliśmy przez ostatnie kilkanaście miesięcy prawdziwy dowód europejskiej solidarności”. Przez miasto przewinęli się wolontariusze z całego świata, a Rzeszów stał się hubem międzynarodowego transportu humanitarnego”. Prezydent podkreślił też, że polska infrastruktura (lotnisko, autostrady), która dziś pomaga dostarczać pomoc Ukrainie, nie powstałaby, gdyby nie środki Unii Europejskiej, co jest niezmiernie ważne jako tło dla dyskusji o dalszej integracji UE.

Natomiast Andrzej Porawski, dyrektor biura ZMP zwrócił uwagę na znaczenie samorządności w walce o wolność Ukrainy i dyskusji o przyszłym kształcie Unii Europejskiej.

Z kolei Thibaut Guignard, mer Ploteucl’ Hermitage i przewodniczący Francusko-Polskiej Grupy Roboczej wspomniał o swoich osobistych doświadczeniach z pierwszych dni po eskalacji rosyjskiej agresji, gdy do odległej Bretanii z polsko-ukraińskiej granicy przywiózł 3 rodziny uchodźców. Wyraził też ogromne uznanie dla Polski i Polaków za ich postawę oraz podkreślił, że Unia Europejska to jedyna unia państw, która budowała się w pokoju i poprzez pokój po II wojnie światowej, a dziś stała się symbolem humanitaryzmu.

Przedstawicielka Związku Miast Ukrainy, Liudmyla Biriukova, mer Velykoji Pisarivky w obwodzie sumskim, z dużym wzruszeniem dziękowała społeczności międzynarodowej, w tym Polsce i Francji, za wsparcie Ukrainy. W krótkiej prezentacji pokazała uczestnikom konferencji jak niewielka gmina, leżąca na granicy z Federacją Rosyjską, została zdewastowana przez agresora. Mimo tak bolesnych doświadczeń, samorząd nadal planuje swój rozwój, a dla większej efektywności tych działań, potrzebuje partnerów w Europie.

W załącznikach znajdziecie Państwo prezentacje z obu dni konferencji, a w nich prezentację i potrzeby ukraińskich samorządów oraz informacje nt. tegorocznej edycji programu Interreg Next.

Załączniki:
Azov Region_prez_Rzeszow
Hlukhiv_prez_Rzeszow
Interreg_prez_Rzeszow
Korec_prez_Rzeszow
Luck_prez_Rzeszow
Mariupol_prez_Rzeszow
Ratne_prez_Rzeszow
Troscianiec_prez_Rzeszow
Velyka Pisaryvka_prez_Rzeszow

Partnerzy