Krajowe Forum Miejskie (KFM) stanowi platformę do debaty różnych interesariuszy oraz aktorów miejskich na temat prowadzenia zintegrowanej polityki miejskiej na szczeblu krajowym oraz międzynarodowym. Forum umożliwia zderzenie różnych punktów widzenia począwszy od perspektywy podmiotów administracji rządowej, samorządowej regionalnej i lokalnej, aż po głos ekspertów, zajmujących się tą tematyką rozwoju miast od strony naukowej, badawczej czy przedstawicieli ruchów miejskich.
W ostatnich latach KFM było poświęcone głównie przygotowaniu i konsultowaniu Krajowej Polityki Miejskiej 2030. W roku 2022, Krajowe Forum Miejskie nie odbyło się z uwagi na 11. edycję Światowego Forum Miejskiego, które miało miejsce w Katowicach. Wydarzenie to było organizowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Urząd Miasta Katowice pod auspicjami UN-Habitat – Agendy ONZ ds. osiedli ludzkich.
O czym będzie dyskusja na najbliższym KFM?
Tegoroczna V edycja Krajowego Forum Miejskiego (KFM 2023), która odbędzie się 6-7 grudnia br. w dalszym ciągu poświęcona jest Krajowej Polityce Miejskie 2030, a szczególnie jej realizacji. Przedstawiona zostanie informacja o działaniach i planach związanych z działaniem Rady Wykonawczej ds. wdrażania Krajowej Polityki Miejskiej 2030. Ponadto w trakcie wydarzenia przewidywane są sesje panelowe poświęcone następującym tematom, wynikającym z Krajowej Polityki Miejskiej 2030:
- Regionalnym politykom miejskim. Działania w zakresie polityki terytorialnej inicjowane na szczeblu województw mają istotne znaczenie dla rozwoju miast różnej wielkości. Warto dyskutować o różnorodności podejścia do kwestii programowania polityki wobec miast i poznać doświadczenia wybranych województw w tym zakresie.
- Zielonej transformacji miast. Pięć polskich miast realizuje działania na rzecz neutralności klimatycznej. Współpraca odbywa się w ramach Misji UE 100 Miast neutralnych dla klimatu i inteligentnych do roku 2030. Będzie to zarazem wydarzenie narodowe CapaCITIES, czyli unijnego projektu mającego na celu wspieranie władz krajowych, regionalnych i lokalnych w osiągnieciu celów ww. misji, którą w Polsce koordynuje Instytut Ochrony Środowiska oraz Politechnika Warszawska.
- Planom Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP). Zakończył się projekt pilotażowy poświęcony przygotowaniu i wdrażaniu Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej w polskich miastach. Warto przyjrzeć się wnioskom z pilotażu oraz rekomendacjom, zarówno adresowanym do szczebla krajowego, regionalnego jak i lokalnego czy ponalokalnego. Przedsięwzięcie było prowadzone przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Infrastruktury.
Dzień informacyjny Partnerskiej Inicjatywy Miast. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej otwiera trzecią edycję PIM
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uruchamia kolejną, trzecią już edycję projektu PIM, który od 2017 r. proponuje atrakcyjną formę wsparcia potrzeb rozwojowych miast oraz funkcjonalnych obszarów miejskich. Rolą inicjatywy jest podnoszenie kompetencji, wymiana wiedzy oraz doświadczeń pomiędzy uczestnikami przy udziale ekspertów tematycznych oraz wypracowanie na tej podstawie pomysłów i rozwiązań na potrzeby lokalne. Partnerem strategicznym MFiPR przy realizacji PIM3 jest Bank Światowy, gwarantując dostęp do najlepszej wiedzy eksperckiej.
O poprzednich edycjach PIM można dowiedzieć się więcej w serwisie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej pod adresem: pim.gov.pl
Na przełomie listopada i grudnia br. na stronach serwisu: pim.gov.pl ogłoszony zostanie nabór dla miast i miejskich obszarów funkcjonalnych do trzech nowych sieci PIM3: Miasto efektywnie energetycznie, Miasto kompaktowe oraz Miasto dostępnych mieszkań.
Czym jest Krajowe Forum Miejskie?
Krajowe Forum Miejskie jest odpowiedzią na zobowiązania Polski wynikające z przyjęcia Agendy ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju i realizacji 17 zrównoważonych celów rozwoju. Cel 11: Zrównoważone miasta i społeczności jest szczególnie istotny. Jego wdrożenie wymaga zintegrowanej polityki i planów dot. m.in. zwiększenia inkluzyjności i wydajności wykorzystywania zasobów w miastach, poprawy dostępności miast czy łagodzenia skutków i przystosowania do zmian klimatycznych. W swoich pracach KFM nawiązuje do doświadczeń międzynarodowych i czerpie z nich, w tym Agendy 2030, innych inicjatyw ONZ (UN Habitat), OECD oraz Agendy Miejskiej dla UE.
WKRÓTCE WIĘCEJ INFORMACJI O KRAJOWYM FORUM MIEJSKIM 2023!