O współpracy miasta i ministerstwa wpływającej na rozwój systemu opieki nad najmłodszymi krakowianami i krakowiankami rozmawiali prezydent Krakowa Aleksander Miszalski oraz wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska podczas spotkania, które 19 lipca odbyło się w Krakowie.
− Rozmawiamy o tym, jak poprawić sytuację mieszkanek i mieszkańców Krakowa, jak sprawić, by miejsc opieki żłobkowej było tu jak najwięcej. Podjęliśmy ważne kroki w kierunku zaspokojenia tych potrzeb. Wprowadziliśmy flagowy program rządu, czyli „Aktywny rodzic”. Będziemy tworzyć nowe miejsca żłobkowe w ramach programu „Aktywny maluch”. Jestem przekonana, że nasze rozmowy przyniosą konkretne rozwiązania i wspólnie doprowadzimy do tego, że krakowianie i krakowianki będą mogli powiedzieć, że ich sytuacja się poprawiła, że dostęp do opieki żłobkowej mają najbliżej swojego miejsca zamieszkania i jest on dla nich właściwie bezkosztowy – mówiła wiceministra Aleksandra Gajewska podczas briefingu prasowego towarzyszącego spotkaniu z prezydentem Krakowa.
Łącznie w Krakowie dostępnych jest 11,9 tys. miejsc opieki, w tym ponad 3 tys. w miejskich żłobkach oraz 8,9 tys. w żłobkach niepublicznych – trzeba tu podkreślić, że 99 proc. tych miejsc jest objętych dofinansowaniem miasta, nie korzysta z niego jedynie 8 placówek. Aktualnie w systemie jest ok. 2 000 wolnych miejsc w prywatnych żłobkach. Wydatki miasta na system opieki nad dziećmi do lat 3 w 2023 roku wyniosły łącznie 139 mln, w tym roku wyniosą ponad 140 mln.
Kraków podejmuje też szereg działań zwiększających dostępność opieki żłobkowej, korzysta w tym zakresie z ministerialnych programów – takich jak „Aktywny maluch” oraz „Aktywny rodzic”.
− Będziemy zmierzać do tego, by w Krakowie żłobków było jak najwięcej i by były bezpłatne. Chcemy, żeby oferta opieki nad najmłodszymi była jak najszersza. W ramach programu „Aktywny maluch” w latach 2023-2026 powstanie 12 nowych żłobków, co spowoduje że żadna dzielnica w Krakowie nie pozostanie bez takiej placówki. Rozpoczynamy dziś rozmowy, mam nadzieję, że zakończą się one sukcesem. Potrzebujemy jeszcze wyliczeń, ale przy pozyskaniu wsparcia z ministerialnego programu „Aktywny rodzic” i przychylności Rady Miasta dla odpowiedniej uchwały, jesteśmy w stanie doprowadzić do realizacji punktu programowego, którym jest zapewnienie bezpłatnych żłobków – zapowiada prezydent Krakowa Aleksandra Miszalski.