- Dążenie do poprawy jakości powietrza jest procesem długotrwałym. Chcemy w najbliższym czasie dokończyć wymianę palenisk, które jeszcze zostały na terenie miasta. Kolejną kwestią jest transport. Mamy do czynienia z bardzo dużą liczbą samochodów wjeżdżających codziennie do Krakowa. W czerwcu 2019 r. prowadzone były badania spalin z samochodów, wyniki poznamy jeszcze w tym roku. W przyszłym będziemy kontynuować program termomodernizacji budynków jednorodzinnych i dofinansowania instalacji solarnych i pomp ciepła - mówił Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.
Podczas debaty wybrzmiał apel o zmianę przeznaczenia tzw. „janosikowego", które bardziej zamożne miasta, w tym Kraków, przeznaczają rokrocznie na rzecz biedniejszych gmin w Polsce. W przyszłym roku Kraków przekaże na ten cel 116 mln zł. Te środki, po zmianie prawa, można byłoby przeznaczyć konkretnie na wymianę palenisk i poprawę jakości powietrza w gminach tzw. „obwarzanka krakowskiego”.
Debata była częścią cyklu czterech debat. Poprzednie odbyły się w Niepołomicach i Zabierzowie. Ostatnia zorganizowana zostanie 12 grudnia w Skale. Wydarzenie jest organizowane pod patronatem Gazety Wyborczej. Partnerami są: Miasto Kraków i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Przypomnijmy, że od 1 września na terenie Krakowa obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Od dłuższego czasu zauważalna jest tendencja zmiany jakości powietrza na terenie Krakowa i coraz bardziej zauważalny jest problem tzw. emisji napływowej. W związku z tym władze Krakowa i gmin ościennych podejmują wspólne działania, zmierzające do podniesienia świadomości mieszkańców tzw. obwarzanka krakowskiego.
14 listopada władze piętnastu gmin tworzących Metropolię Krakowską, w tym przedstawiciel Krakowa – prezydent Jacek Majchrowski – zwrócili się z apelem do marszałka województwa małopolskiego i prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o stworzenie na lata 2020–2022 programu finansowania likwidacji kotłów w gminach Metropolii Krakowskiej, o szacunkowym budżecie 190 mln zł.