Kraków – Ulice praw człowieka

Opublikowano: 13.12.2021
Krak_w-zielona_stolica.jpg
10 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, wybrane ulice Krakowa na jeden dzień zmieniły swoje nazwy, zwracając uwagę na kluczowe dla nas wszystkich wartości: szacunku i solidarności.

Plac Wszystkich Świętych stał się na jeden dzień pl. Praw Człowieka, ul. Wielopole – ul. Równego Traktowania, pl. Centralny – pl. Sprawiedliwości Społecznej, ul. Krupnicza nosiła nazwę ul. Poszukiwania Dialogu, a al. Focha stała się al. Braterstwa i Siostrzeństwa.

Kraków to miasto, które w swoim herbie ma symbol otwartych bram. Jesteśmy miejską wspólnotą, gdzie każdy ma prawo do szacunku i równego traktowania. Nie ma miejsca w naszym mieście na dyskryminację i przemoc. Pragniemy w tym szczególnym dniu przypomnieć o tym, że wszystkie drogi w Krakowie prowadzą do równości – mówi inicjatorka akcji Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej.

Na ulicach miasta można było także spotkać wolontariuszy, którzy rozdawali tekst Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka wraz z listem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Jest to podstawowy zbiór praw człowieka i zasad ich stosowania – dokument, którego znajomość i przestrzeganie gwarantuje świat wolny od niesprawiedliwości.

Kraków jest dumny z otwartości w kwestiach światopoglądowych, wielokulturowości i kosmopolityzmu. Nasze miasto jest miastem schronienia i miastem tworzącym równe szanse dla wszystkich.

Tymczasowa zmiana nazw była okazją do zaprezentowania planowanych na rok 2022 zmian w oznakowaniu drogowym. Zarząd Transportu Publicznego włączył się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka i wykonał tablice z nazwami ulic według wzoru nowego Systemu Informacji Miejskiej z nazwami wyznaczonych obszarów SIM.

Więcej informacji

Partnerzy