W tegorocznej edycji konkursu wystartowały również: Belgrad (Serbia), Cagliari (Włochy), Dublin (Irlandia), Gaziantep (Turcja), İzmir (Turcja), Košice (Słowacja), Logroño (Hiszpania), Skopje (Republika Macedonii Północnej) oraz Zagrzeb (Chorwacja), a z polskich miast: Warszawa, Rzeszów i Gdańsk.
Jak piszą organizatorzy konkursu na swojej stronie: „Dziesięć europejskich miast wyznacza drogę ku zrównoważonemu rozwojowi, przechodząc do ostatniego etapu konkursu Europejskiej Zielonej Stolicy i Zielonego Liścia, w czasach bezprecedensowych kryzysów zdrowotnych, społecznych i gospodarczych. Miasta zostały wybrane na podstawie ich zaangażowania w rozwiązywanie miejskich problemów środowiskowych.”
Przed finalistami ostatni etap konkursu, w ramach którego już we wrześniu, zaprezentują się przed międzynarodowym jury, składającym się z ekspertów z różnych dziedzin ekologii. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 600 tys. € oraz tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2023”, który jest przede wszystkim długofalowym zobowiązaniem wobec innych miast, aby motywować, inspirować oraz dzielić się swoimi doświadczeniami w drodze do osiągnięcia celów zielonego ładu.