Poczet Krakowski powstawał przez ostatnich kilkanaście lat. Jest to seria publikacji prezentująca (i ratująca od zapomnienia) postacie, które stały na czele samego Krakowa od czasów najdawniejszych, jak też tych, które stały na czele innych, odrębnych wówczas miast, wsi, gromad itp., włączonych później do Krakowa. Do zestawu tego dołączono również zwierzchników dzielnic.
Do roku 2010 Kraków nie posiadał nawet wyczerpującej listy osób stojących na czele miasta. Obecnie jest niewątpliwie jedynym miastem w Polsce, które w tym zakresie w tak gruntowny sposób utrwaliło swoje kulturowe i dziejowe dziedzictwo. Publikacja obejmuje w sumie ponad trzy tysiące postaci. Wartość źródłowa Pocztu jest nie do przecenienia.
- Zachęcam do zapoznania się z portalem www.poczetkrakowski.pl do korzystania z wyszukiwarek, odkrycia bogatej kolekcji artefaktów i różnorodnych materiałów źródłowych (w sumie ponad 12 tysięcy pozycji ikonograficznych). Ostatnia część serii (na portalu Aneks) powstała z okazji 30-lecia odrodzonego samorządu terytorialnego i przedstawione są w niej symbole i insygnia miasta, m.in. herb, hejnał, chorągiew, klucze do bram miasta, ale także np. lada i krucyfiks. Wierzę, że są to tematy, które zainteresują niejednego samorządowca - napisał Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa i wiceprezes ZMP.