KSTAP o krakowskiej metropolii

Opublikowano: 23.06.2023
21.06.23.jpg
21 czerwca br. Komisja Ustawodawcza oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i AP przyjęły dwa projekty - ustawy o krakowskim związku metropolitalnym oraz uchwały w sprawie standaryzacji procesów rejestracji stanu cywilnego w Unii Europejskiej.

Komisja Ustawodawcza i Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przeprowadziły pierwsze czytanie i przyjęły dwa projekty - ustawy o krakowskim związku metropolitalnym „Krakowska Metropolia” oraz uchwały w sprawie standaryzacji procesów rejestracji stanu cywilnego w Unii Europejskiej i usprawnienia wymiany informacji z zakresu stanu cywilnego między państwami członkowskimi.

Projekt ustawy o krakowskim związku metropolitalnym „Krakowska Metropolia” określa zasady i tryb tworzenia oraz funkcjonowania krakowskiego związku metropolitalnego, zwanego „Krakowską Metropolią”. W myśl projektu w skład związku ma wchodzić miasto na prawach powiatu Kraków oraz gminy powiatów: krakowskiego i wielickiego. Projekt wychodzi naprzeciw licznym postulatom mieszkańców miast i gmin tych powiatów. Proponowane przepisy mają umożliwić nie tylko skuteczne ustanowienie krakowskiego związku metropolitalnego, ale również zapewnić mu zdolność do wykonywania istotnych z punktu widzenia obywateli zadań publicznych. Jego powstanie ma przyczynić się do wzrostu potencjału ekonomicznego, gospodarczego i kulturowego regionu. Projekt zakłada wykorzystanie dotychczasowego obszaru funkcjonalnego samorządów województwa małopolskiego oraz rozszerzenie form ich współpracy (koordynacja zadań publicznych w oparciu o związek metropolitalny). Sprawozdawcą projektu będzie senator Bogdan Klich.

W projekcie uchwały w sprawie standaryzacji procesów rejestracji stanu cywilnego w Unii Europejskiej i usprawnienia wymiany informacji z zakresu stanu cywilnego między państwami członkowskimi, kierując się potrzebą realizacji postanowień Traktatu z Maastricht dotyczących upowszechniania idei swobodnego przepływu osób oraz integracji państw członkowskich Unii Europejskiej, Senat przedstawia swoją koncepcję do rozważenia przez Komisję Europejską oraz polski rząd. Projekt wynika z potrzeby usprawniania i rozwijania struktur administracyjnych państw unijnych dla większej ich integracji. Taki cel powinien zostać osiągnięty za pomocą przepisów prawa, rozwiązań systemowych, organizacyjnych i informatycznych. Proponowane rozwiązanie zakłada przejście na model bezpośredniej wymiany danych z zakresu stanu cywilnego. To instytucje odpowiedzialne za ten obszar w celu realizacji swoich zadań wymieniałyby się informacjami między sobą, bez angażowania do tego państwa. Państwa członkowskie byłyby zobowiązane tak dostosować swoje systemy informatyczne odpowiedzialne za rejestrację stanu cywilnego, by było możliwe wytwarzanie dokumentów unijnych i wymiana danych. Nie będzie wymagało to budowy przez nie nowych systemów informatycznych. Projektowana uchwała ma charakter uchwały okolicznościowej, problemowej, i ma za zadanie zainicjować działania wskazanych w niej instytucji – zarówno państwa polskiego, jak i Unii Europejskiej. Sprawozdawcą projektu uchwały będzie senator Wadim Tyszkiewicz.

Źródło: Senat RP

Partnerzy