- Śledząc debatę publiczną wielu z nas ogarnia już zwątpienie – czy w ogóle jakiś dialog i dochodzenie do „wspólnego mianownika” są jeszcze w Polsce możliwe? XVI Kongres Obywatelski pokazał, że nadal jesteśmy gotowi na dobre spotkanie w gronie osób o różnych poglądach, doświadczeniach, wrażliwościach, by z otwartością dyskutować o przyszłości naszego kraju i świata – pisze dr Jan Szomburg, Przewodniczący Rady Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Inicjator Kongresu Obywatelskiego.- Kongres pokazał, że potrafimy czerpać „radość poznawczą” z próby zrozumienia współczesnego świata i ze wspólnego namysłu nad Polską jutra.
Na kanale YouTube można oglądać nagraniach wideo z Kongresu.
Organizatorzy zachęcają do przesyłania opinii o XVI Kongresie Obywatelskim.
Kongresy Obywatelskie odbywają się od 2005 roku, w 15 edycjach tego wydarzenia wzięło dotychczas udział ponad 14 000 uczestników ze wszystkich regionów Polski (rokrocznie są to przedstawiciele od 130 do 200 miejscowości) oraz ponad 1000 panelistów.
Kongres jest miejscem, gdzie spotykają się i dyskutują osoby o zróżnicowanych poglądach ideowo-politycznych, przedstawiciele różnych środowisk, branż, pokoleń i miejscowości.
Tę różnorodną wspólnotę Kongresu Obywatelskiego łączy namysł nad rozwojem Polski i strategicznymi wyzwaniami. W „debacie pisanej” odbywającej się pomiędzy fizycznymi spotkaniami w ramach thinklettera Idee dla Polski, aktywnie uczestniczy blisko 8000 odbiorców z całej Polski.