Kwidzyn - Przedszkola w minimalnym zakresie rozpoczęły pracę

Opublikowano: 15.05.2020
Kwidzyn-przedszkola.jpg
W pierwszym dniu po otwarciu kwidzyńskich przedszkoli zgłosiło się do nich 65 dzieci, co stanowi ok. 4,2% wszystkich przedszkolaków w mieście. W przedszkolach nie jest planowany pobyt rodziców.

Bezwzględnym priorytetem działań podejmowanych przez władze Kwidzyna jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieci, ich rodzin oraz opiekunów i nauczycieli. Decyzja o otwarciu żłobków i przedszkoli od 6 maja nie była konsultowana przez rząd z samorządami i była dla wszystkich dużym zaskoczeniem. Samorząd podjął jednak działania, by we współpracy z rodzicami i kierującymi placówkami, wypracować najlepsze rozwiązania tego trudnego tematu.

Przedszkole publiczne z oddziałami integracyjnymi oraz przedszkola niepubliczne były przygotowane na otwarcie od 11 maja. Na 170 dzieci zapisanych do przedszkola publicznego, rodzice jedynie 30 dzieci (ok. 18%) wyrazili wolę skorzystania z opieki przedszkolnej. Planowane było uruchomienie 3 oddziałów, w których przebywać miało od 10 do 12 dzieci. Pomieszczenia przedszkolne zostały przygotowywane na przyjęcie dzieci, tj. usunięte zostały wszelkie przedmioty czy wykładziny, które nie poddają się szybkiej dezynfekcji.

Przeprowadzono szkolenia pracowników w zakresie stosowania procedur bezpieczeństwa – odbioru dzieci, wydawania dzieci, pobytu dzieci w przedszkolu i procedur awaryjnych. W przedszkolu nie jest planowany pobyt rodziców, nawet chwilowy. Dzieci po zbadaniu temperatury przejmowane będą od rodziców przed wejściem do przedszkola. Ze względów bezpieczeństwa pracownicy po 60 roku życia oraz pracownicy poniżej tego wieku, u których występują schorzenia powodujące obniżenie odporności, zostali przesunięci do pracy zdalnej. Pracownicy Ci nie będą mogli mieć kontaktu ani z innymi pracownikami, ani z dziećmi. Urząd Miejski w Kwidzynie dysponuje zapasem przyłbic, rękawic i maseczek ochronnych, których dystrybucję uruchomi w przypadku wyczerpania zasobów przedszkola.

Jednocześnie władze miasta informują, iż sytuacja związana z uruchomieniem przedszkola publicznego może zmienić się w każdym czasie, łącznie z ponownym zawieszeniem jego działalności czy odstąpieniem od jego otwarcia, gdy tylko dojdzie do zdarzeń dowodzących wystąpienia dużego ryzyka rozprzestrzeniania zakażenia.

W Kwidzynie funkcjonuje w tej chwili 10 przedszkoli niepublicznych i jedno przedszkole publiczne, którego organem prowadzącym jest miasto. Łącznie do tych placówek uczęszcza 1512 dzieci. Spośród tej grupy rodzice jedynie 166 dzieci (10%) wyraziło zgodę na posłanie swoich dzieci do przedszkoli.

W siedmiu kwidzyńskich przedszkolach uruchomiono zajęcia opiekuńcze w dniu 11 maja, uwzględniając przy tym m.in. wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Rodziny. W pierwszym do kwidzyńskich przedszkoli zgłosiło się 65 dzieci, co stanowi niewiele ponad cztery procent wszystkich przedszkolaków, których w Kwidzynie jest 1512. Do publicznego Przedszkola Integracyjnego na wcześniej zadeklarowanych 30 (ze 170 dzieci), pierwszego dnia zgłosiło się sześcioro, z czego dwoje dzieci zostało odesłanych do domu z uwagi na podwyższoną temperaturę. 

Niezależnie od rządowo-samorządowych pozwoleń na funkcjonowanie przedszkoli – to rodzice podjęli ostateczną decyzję o posłaniu lub nie swoich pociech do tych placówek. 11 maja w Kwidzynie czynne było osiem przedszkoli do których przyszło w sumie sześćdziesięcioro sześcioro dzieci. W przedszkolu samorządowym przebywało dziś jedynie troje najmłodszych. Do jednego z niepublicznych przedszkoli, mimo że było czynne, nie przyszło żadne dziecko. Pozostałe trzy przedszkola niepubliczne, które w tej chwili są nieczynne, planują wznowić pracę w przyszłym tygodniu, jeśli oczywiście rodzice będą zainteresowani.

Partnerzy