Liderzy inwestycji – ranking „Wspólnoty” na temat wydatków inwestycyjnych

Opublikowano: 14.10.2022
IMG_0894.JPG
Ukazał się ranking Pisma Samorządowego WSPÓLNOTA na temat wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2019-2021. Pokazuje on, że sytuacja finansowa JST nie jest tak dobra, jak mogłoby to wynikać z wypowiedzi niektórych urzędników rządowych.

Był to już trzeci kolejny rok spadku tych wydatków. Nie był on wielki, ale mając na uwadze równoczesny, przyspieszający wzrost cen robót budowlanych i materiałów, jego skutki w wymiarze rzeczowym mogą być spore. Spadek dotyczył tym razem wszystkich kategorii JST. Największy był w samorządach wojewódzkich (15 proc.) i w miastach na prawach powiatu (prawie 13 proc.), a minimalny w gminach (niespełna 2 proc.).

Warto zauważyć, że inwestycje realizowane w 2021 r. przez duże miasta w większym stopniu niż jeszcze rok wcześniej prowadzone były w oparciu o zadłużenie. Licząc w cenach stałych zadłużenie budżetów miast na prawach powiatu nie zmieniło się, przy spadającym wolumenie prowadzonych projektów inwestycyjnych.

Znaczna część rządowych programów dotacyjnych była reklamowana jako rekompensata trudności gospodarczych będących pochodną pandemii COVID-19 albo rekompensata niekorzystnych dla samorządów reform podatkowych. Mimo że zmiany najbardziej niekorzystny wpływ miały na duże miasta, to nie one stały się głównym adresatem wsparcia dotacyjnego – czytamy w komentarzu redakcji do rankingu.

Jeśli chodzi o pozycje liderów w poszczególnych kategoriach JST, to ranking odznacza się dużą stabilnością. Niemniej jednak kilku z nich zmieniło się w stosunku do poprzedniej edycji. Wśród małych miast takim nowym liderem jest Uniejów (woj. łódzkie), który zwykle plasował się bardzo wysoko, ale jednak nie na pierwszym miejscu (w poprzedniej edycji był trzeci). Wśród miast powiatowych miejscami pierwszym i drugim zamieniły się Poddębice (również woj. łódzkie) i Polkowice (woj. dolnośląskie). Podobna zamiana nastąpiła wśród powiatów – tym razem wysokomazowiecki (woj. podlaskie) wyprzedził przasnyski (mazowieckie).

Opole pod kierunkiem prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego trzeci raz z rzędu zostało laureatem rankingu „Wspólnoty” w kategorii miast wojewódzkich. Na podium znalazły się jeszcze Szczecin i Poznań.

Wśród miast na prawach powiatu pierwsze trzy miejsca należą kolejno do Świnoujścia, Krosna i Gliwic, a wśród miast powiatowych – do Poddębic, Polkowic i Wysokiego Mazowieckiego. Wśród miasteczek w czołówce rankingu znalazły się Uniejów, Ścinawa i Krynica Morska.

Pełna treść rankingu do pobrania TUTAJ.

Partnerzy