Przedstawiciele Ruchu Samorządowego „TAK! Dla Polski” piszą:
Jako przedstawiciele lokalnych wspólnot obserwujemy z wielkim przerażeniem, jak w wyniku politycznych kłótni oraz nieprzestrzegania zasad praworządności przez polski rząd tracimy z Europejskiego Funduszu Odbudowy miliardy euro, które przysłużyłyby się rozwojowi gmin i miast poprzez realizację licznych inwestycji. Zdumiewa nas przechodzenie przez władze państwowe do porządku dziennego nad utratą olbrzymich pieniędzy gwarantujących przecież postęp infrastrukturalny całego kraju. Równocześnie społeczeństwo zwodzone jest wizją wydatkowania pieniędzy z reparacji wojennych bądź samodzielnymi możliwościami finansowania wielkich projektów z budżetu krajowego, przy już historycznie najwyższym długu państwa.
Jesteśmy w początkowej fazie potężnego kryzysu energetycznego. Środki finansowe z Unii Europejskiej mogłyby realnie przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa Polek i Polaków dzięki projektom termomodernizacyjnym, wymianom źródeł energii, rozwojowi energetyki odnawialnej czy innym zadaniom związanym z ochroną klimatu.
Wiele działań inwestycyjnych samorządy mogłyby realizować w oparciu o pieniądze europejskie zamiast korzystania z coraz bardziej kosztownych kredytów spowodowanych podnoszeniem stóp procentowych. Co więcej, dziś nawet źródłem środków przekazywanych na lokalne inwestycje przez rząd są emisje obligacji Banku Gospodarstwa Krajowego. Pieniądze te są całkowicie poza kontrolą parlamentu, a koszty redystrybucji pieniądza bez pokrycia poniosą kolejne pokolenia.
Dlatego jako Związek Miast Polskich zachęcamy nasze miasta członkowskie do włączenia się w inicjatywę Ruchu Samorządowego „TAK! Dla Polski”, który tworzy listę 1000 inwestycji mogących zostać sprawnie zrealizowanych przez gminy, miasta, powiaty i województwa dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Odbudowy. Utworzenie przedmiotowej listy ma na celu wzmocnienie świadomości naszych mieszkańców, że środki z UE są konieczne dla skutecznego rozwoju naszego kraju oraz mogą realnie przyczynić się do przeciwdziałania negatywnym zjawiskom związanym z kryzysem energetycznym. Jednocześnie stanowić to będzie swoisty apel do rządu o zakończenie sporów z Unią Europejską i powrót rządzących na ścieżkę praworządności.
Zwracamy się do wszystkich władz samorządowych o sporządzenie listy kilku, kilkunastu propozycji inwestycyjnych, które na danym terenie mogłyby być potencjalnie dofinansowane ze środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Prosimy o nadsyłanie nazw poszczególnych zadań poprzez wypełnienie Załącznika do 10 listopada na adres: biuro@ruchtakdlapolski.pl
Następnie naszym celem będzie publiczne zaprezentowanie stworzonej listy.