Local Trends. Europejskie Forum Samorządowe w Poznaniu

Opublikowano: 08.09.2021
local_trends-materia_y_prasowe.jpg
To nowe wydarzenie, którego celem jest wzmocnienie głosu gmin, miast, powiatów i województw w dyskusji o rozwoju społeczno-gospodarczym kraju, odbywa się 11 i 12 października w Poznaniu.

Local Trends to projekt zainicjowany przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta miasta Poznania i Jacka Karnowskiego, prezydenta miasta Sopotu, we współpracy z partnerami strategicznymi Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Unią Metropolii Polskich, Związkiem Miast Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich RP.

- Do odbudowy polskiej gospodarki, po kryzysie związanym z pandemią Covid-19, kluczowa jest współpraca i wymiana doświadczeń na poziomie samorządów. Potrzebna jest konstruktywna debata i zwiększenie roli administracji lokalnej w polityce rozwoju kraju
– podkreśla Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Do udziału w Local Trends zaproszeni zostali przedstawiciele administracji, biznesu oraz środowisk naukowych. - Międzynarodowe Targi Poznańskie, które w tym roku obchodzą jubileusz 100 lat istnienia, od zawsze były miejscem spotkań, wymiany myśli i nawiązywania relacji. To tu odbywają się najważniejsze targi branżowe w Europie Środkowowschodniej – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Pod szyldem Local Trends będą odbywały się dwa wydarzenia w roku – wiosną Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie, natomiast jesienią Europejskie Forum Samorządowe w Poznaniu.

Idea zorganizowania dwóch bliźniaczych wydarzeń: Samorządowego Kongresu Finansowego w Sopocie i Europejskiego Forum Samorządowego w Poznaniu zrodziła się z potrzeby, bo do tej pory nie było tak szerokiego forum wymiany doświadczeń samorządowych. To ważne, aby uczyć się od siebie. Mam nadzieję, że oba wydarzenia, wiosenne na Pomorzu i jesienne w Wielkopolsce, wpiszą się na stałe w kalendarze prezydentów, burmistrzów, wójtów, a także wszystkich tych, którzy zainteresowani są rozwojem lokalnym – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Dziś, jak nigdy dotąd, samorządy muszą ze sobą współpracować, wymieniać się doświadczeniami i wypracowywać najlepsze rozwiązania. Samorządność jest jednym z największych osiągnięć po 1989 roku. Naszym obowiązkiem jest o nią dbać. To właśnie na poziomie lokalnym widzimy problemy, wyzwania i zagrożenia, które są takie same dla wielu lokalnych wspólnot. To na poziomie lokalnym każdy mieszkaniec może zostać wysłuchany i aktywnie uczestniczyć w procesie współdecydowania o swojej małej ojczyźnie – dodaje Jacek Karnowski.

Związek Miast Polskich jest partnerem strategicznym wydarzenia.

Sprawdź Program Europejskiego Forum Samorządowego

Pierwszego dnia odbyły się następujące sesje plenarne:
I. Zazielenianie odbudowy w miastach
II. Czy zielona i cyfrowa transformacja zapewni spójność i rozwój regionów?
III. Nowoczesne usługi publiczne w samorządach przyszłości

Zaproszeni eksperci rozmawiali m.in. o tym, jak na poziomie lokalnym efektywnie wdrażać finansowe narzędzia odbudowy gospodarczej na bazie paktów na rzecz zmian klimatycznych.

Odbyły się także dyskusje poświęcone programom na rzecz wsparcia rozwoju regionów i reformie dochodów samorządowych. 

Drugi dzień poświęcony będzie debatom równoległym, podczas których poruszone zostaną tematy takie jak: peryferyzacja i depopulacja małych miast i wsi, cyberbezpieczeństwo, nowoczesne usługi publiczne czy ład przestrzenny, ale również szereg dyskusji związanych z wyzwaniami klimatycznymi dotyczących projektów wodorowych, pakietu Fit for 55, rozwoju zeroemisyjnego transportu oraz zarządzania ryzykiem zmian klimatu. Finałem forum będzie Debata Liderów Samorządów - Mapa trendów i wyzwań systemowych dla samorządów lokalnych.

Kontakt dla uczestników:
Aleksandra Skibińska
kom: +48 539 190 074
aleksandra.skibinska@grupamtp.pl

Więcej informacji:
www.localtrends.pl
https://www.facebook.com/LocalTrendsPoznan
https://www.linkedin.com/showcase/75068257/admin/


Więcej informacji: www.localtrends.pl

Partnerzy