Kandydaturę Łodzi oficjalnie zaprezentowali w Paryżu wicepremier Piotr Gliński wraz z wiceprezydentem Łodzi Wojciechem Rosickim i wiceministrem rozwoju Tadeuszem Kościńskim.
Polska pierwsza zgłosiła swoją kandydaturę na poprzednim posiedzeniu BIE, 15 czerwca 2016 r., w formie listu notyfikacyjnego rządu. Od tego momentu otworzyło się sześciomiesięczne okienko na zgłoszenia innych kandydatur, które zamknie się 15 grudnia br. Głosowanie nad przyznaniem praw do EXPO 2022 nastąpi na przełomie listopada i grudnia 2017r.
Hasłem przewodnim EXPO 2022 w Łodzi jest City: Reinvented, czyli miasto „stworzone na nowo" - z myślą o jego mieszkańcach oraz z zachowaniem dziedzictwa i dorobku kulturowego i historycznego.
Problemy miast postindustrialnych i inne trudności urbanistyczne są obecne w każdym państwie świata. Według szacunków OECD w 2050 r. liczba ludności zamieszkująca miasta przekroczy 2/3 populacji w skali globalnej. Znaczenie zagadnień miejskich będzie rosło i budziło coraz większe zainteresowanie różnorodnych grup społecznych. Według UN-Habitat już teraz ok. 20% obszarów miejskich wymaga rewitalizacji, w różnorodnych aspektach. Wyzwania stojące przed miastami są tak znaczące, że wymagają często podejmowania działań, które „ukształtują je od nowa".