Od kilku lat miasto konsekwentnie inwestuje znaczne środki w rewitalizację i remonty dotychczasowych domów kultury, tworząc piękne, funkcjonalne i nowoczesne miejsca, przeznaczone do spędzania czasu wolnego. Jednak pandemia COVID-19 wymusiła zmianę w sposobie uczestnictwa i odbierania kultury oraz uświadomiła wszystkim, że bez kultury nie jesteśmy w stanie funkcjonować.
- Podejmujemy dziś kolejne kroki, które mają na celu poprawienie jakości odbioru kultury w Łodzi, sposobu jej zarządzania i dostępności. Chciałabym dziś poinformować Państwa o zamiarze stworzenia nowej formuły działalności pięciu domów kultury - Bałuckiego Ośrodka Kultury, Centrum Kultury Młodych, Ośrodka Kultury „Górna”, Poleskiego Ośrodka Sztuki oraz Widzewskich Domów Kultury oraz połączenia dwóch silnych ośrodków kultury w Łodzi – Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych i Łódzkiego Centrum Wydarzeń – ogłosiła wiceprezydent, Małgorzata Moskwa-Wodnicka.
Miasto czerpie z najlepszych wzorców, które przyniosły efekty pozytywne dla mieszkańców miasta oraz samych instytucji, czyli procesu łączenia bibliotek miejskich, który formalnie zakończył się w 1 stycznia 2018 r. utworzeniem Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Praca całego zespołu Dyrektora Pawła Brauna jest wzorowym przykładem takich działań i w oparciu o te doświadczenia, po uważnych analizach Wydział Kultury sukcesywnie zamierza realizować budowanie nowej struktury domów kultury w Łodzi.