Lublin - 178 projektów na ponad 65 mln zł

Opublikowano: 08.02.2021
Lublin_obywatelski.jpg
Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat Miasto wprowadziło narzędzia partycypacyjne, zachęcając mieszkańców do współdecydowania o mieście. Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce wdrożył Zielony Budżet.

Partycypacja to zbieranie opinii i wsłuchiwanie się w różne potrzeby mieszkańców. To droga do podejmowania świadomych decyzji i mierzenia się z ich konsekwencjami. W Lublinie podjęliśmy to wyzwanie i ciągle wspólnie doskonalimy ten proces. Zarządzanie miastem postrzegam jako ciągłe dążenie do konsensusu i prowadzenie negocjacji, które zbliżają nas do rozwiązań, służących jak największej liczbie mieszkańców naszego miasta. To oni mają realny wpływ na współdecydowanie o realizacji strategicznych dla miasta inicjatyw i wydatkowanie środków z części miejskiego budżetu. W ten sposób z każdym rokiem Lublin staje się coraz lepszym miejscem do życia – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Konsultacje społeczne, projekty z Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu, współpraca z organizacjami pozarządowymi czy inicjatywa lokalna – mieszkańcy mają do dyspozycji szeroki katalog narzędzi partycypacyjnych. Są one okazją do społecznej aktywizacji i współdecydowania o wydatkowaniu środków publicznych.

Od 2014 roku w Lublinie zrealizowano 178 projektów z 7 edycji Budżetu Obywatelskiego. Ich łączny budżet wyniósł ponad 65 mln zł.

Miasto Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadziło Zielony Budżet. Przez cztery edycje zrealizowano ponad 60 projektów. Zielony budżet jest częścią budżetu Miasta, w ramach której mieszkańcy mogą zgłosić własne propozycje dotyczące zieleni miejskiej. Projekty ocenia i wybiera zespół ekspertów. Najlepsze pomysły realizowane są przez Miasto pod nadzorem Biura Miejskiego Architekta Zieleni. Pomysły do Zielonego Budżetu mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Lublina oraz instytucje, organizacje pozarządowe, rady dzielnic, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. 

Kolejnym rodzajem wsparcia Miasta dla mieszkańców jest inicjatywa lokalna. To narzędzie dla tych, którzy mają pomysł na zmianę w swojej okolicy i chcą sami zrealizować konkretne części tego pomysłu, np. zorganizować dodatkowe zajęcia dla dzieci w przedszkolu, wyremontować chodnik lub zbudować oświetlenie przy ulicy. W ramach inicjatywy lokalnej zainteresowane osoby składają wniosek, w którym określają swój wkład w realizację pomysłu i wskazują, czego potrzebują od Miasta, np. sfinansują projekt oświetlenia ulicy, jeżeli Miasto zgodzi się to oświetlenie zbudować. Wspólnie z mieszkańcami, w ramach inicjatywy lokalnej, wykonano 30 zadań za 10 mln zł.

Więcej informacji

Partnerzy