– Jestem przekonany, że Park Ludowy po rewitalizacji ponownie stanie się jednym z najpiękniejszych zielonych miejsc w Lublinie. Jesteśmy już na finiszu najpoważniejszych robót, pozostały nam ostatnie szlify w zakresie urządzania zieleni i małej architektury. Cieszę się, że już wkrótce mieszkańcy zobaczą efekty wielomiesięcznych prac w tym największym parku w Lublinie – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
W Parku Ludowym rozpoczęły się pierwsze odbiory. Próby pokazały, że instalacje hydrotechniczne fontanny wraz z dyszami w kształcie srebrnych kul, pracują prawidłowo. Fontanna znajduje się centralnej części Parku i otacza ją naturalny zielony amfiteatr. Jej dno tworzy błękitna kostka mozaikowa z ilustracjami tych gatunków ryb, które można spotkać w rzece Bystrzycy.
Obecnie trwają jeszcze prace przy budowie głównej alei o reprezentacyjnym charakterze, ze szpalerem latarni. Trwa przygotowanie trawnika, który wzorem miast zachodnich będzie służył również jako miejsce odpoczynku. Budowa wszystkich pozostałych alejek (łącznie ok. 8 km) już się zakończyła – wszystkie są wyasfaltowane. Alejki zaspokoją potrzeby różnych grup użytkowników kółek. Będą również dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, poruszających się na wózkach. W parku znajdują się także pumptracki, czyli naturalne tory dla rowerzystów o różnym stopniu zaawansowania, które, by osiągnąć odpowiedni stopień stabilizacji, wykonano jeszcze w ubiegłym roku. Gotowe są także ścieżka przemijania oraz zielone labirynty z żywopłotów. Aktualnie trwa montaż ścieżki akustycznej, mebli z granitu, które nie tylko uatrakcyjnią park, ale też będą miejscem ćwiczeń i ewolucji.
Rewitalizacja przyrodnicza Parku Ludowego rozpoczęła się w 2019 roku. Całkowita wartość projektu to ok. 44 mln zł przy dofinansowaniu europejskim w wysokości 20,5 mln zł (środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych).