Małe i średnie miasta centrami rozwoju - relacja i zapis wideo seminarium FRL

Opublikowano: 27.09.2023
2023-09-27_225942.jpg
Każde miasto, także małe i średnie, ma swój potencjał. Jest on jednak w różnym stopniu rozpoznany, uruchamiany i wykorzystany. Podczas kolejnego seminarium FRL kilka miast pokazało, jak w oparciu o swoje zasoby endogenne budują swój rozwój.

27 września Związek Miast Polskich zorganizował kolejne już seminarium z cyklu „Uruchomienie endogennych potencjałów warunkiem rozwoju małych i średnich miast w Polsce”  w Ramach Forum Rozwoju Lokalnego.

Program spotkania został tak ułożony, by pokazać, jak małe i średnie miasta mogą na zasobach endogenicznych budować swój potencjał, który może być trwałą podstawa ich rozwoju.

Spotkanie transmitowane było tym razem z Karlina i też przedstawiciele tego miasta w każdym z bloków tematycznych prezentowali zastosowane w tym mieście rozwiązania i śmiałe pomysły na rozwój. Karlino leży w powiecie białogardzkim. To obszar kiedyś bardzo mocno dotknięty skutkami wycofania się z tych terenów armii czerwonej, skutkami likwidacji zakładów przemysłowych i PGR-ów, dotknięty najwyższym bezrobociem i innymi maksymalnie negatywnymi parametrami. Burmistrz Waldemar Miśko pokazał podczas seminarium, jak w mieście o takiej historii i doświadczeniach można myśleć nie tylko o łataniu dziur, ale o poważnym budowaniu potencjału rozwojowego na przyszłość.

Dwa bloki wystąpień panelistów skupione były wokół kluczowych obszarów aktywności budujących potencjał rozwojowy. W bloku poświęconym rozwojowi gospodarczemu obok burmistrza Karlina głos zabrał Mariusz Kucewicz, burmistrz Łosic i pokazał, jak w gminie, która ma duże tereny wiejskie i jest otoczona jednostkami o takim samym charakterze, potencjał obszarów wiejskich, rolnictwa, może być źródłem kapitału. Z kolei Krzysztof Urbański, Prezes Zarządu InVałbrzych – spółki odpowiadającej za stymulowanie projektów rozwojowych - mówił o tym, jak w mieście, które musiało całkowicie się zmienić i na nowo zbudować swój charakter, udało się stworzyć nowy profil gospodarczy i zbudować przestrzeń dla mieszkańców.

Drugi blok tematyczny seminarium nosił tytuł „Utrzymanie i pozyskiwanie mieszkańców”. Piotr Woś, zastępca Burmistrza Karlina opowiedział o tym, jak miasto pozyskuje nowych mieszkańców poprzez inwestowanie w edukację, a szczególnie w prowadzoną przez samorząd szkołę średnią. O aktywnej polityce mieszkaniowej mówili Andrzej Nowak, prezes TBS Karlino, Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa oraz Piotr Mync, wiceprezydent Stargardu.

W debacie podsumowującej spotkanie jej uczestnicy próbowali dokonać oceny tego, na ile małe i średnie miasta są ośrodkami, które wymagają interwencyjnych działań wspierających, a na ile mogą to być miasta, które w oparciu o własne wewnętrzne potencjały mogą być trwałymi centrami dla swoich obszarów funkcjonalnych.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo całego seminarium. W załączeniu znajdują się także prezentacje pokazane podczas spotkania.

Przypominamy, że cykl seminariów Forum Rozwoju Lokalnego jest realizowany w ramach Programu „Rozwój lokalny” wdrażanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w III edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. FRL to uruchomiona przez Związek Miast Polskich otwarta platforma samorządowo-rządowo-eksperckiej debaty oraz zintegrowany pakiet działań służących promocji podejścia oraz narzędzi zrównoważonego i endogennego rozwoju lokalnego.

Na szerszą relację z seminarium Forum Rozwoju Lokalnego zapraszamy do najbliższego wydania Miesięcznika „Samorząd Miejski”. (epe)

Załączniki:
Program seminarium
Gmina Karlino-miejsce z potencjałem - Waldemar Miśko, Burmistrz Karlina
M. Dużyńska-Gmina Karlino. Współpraca samorządu z inwestorami i przedsiębiorcam
A. Nowak - Aktywna polityka mieszkaniowa. Karlińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego
Szkoła średnia z internatem. CASE STUDY KARLINO - Piotr Woś, zastępca Burmistrza Karlina

Partnerzy