Miasta dla czystego powietrza. Klimatyczne spotkanie online we Wrocławiu

Opublikowano: 16.06.2021
Miasta_dla_czystego_powietrza-foto_D_browa-G_rnicza1.jpg
Jakie działania podejmują polskie miasta, by chronić powietrze? Jakie ponoszą nakłady na inwestycje oddziałujące na jego jakość? Odpowiedzi poznamy na spotkaniu „Miasta dla czystego powietrza”.

18 czerwca o godzinie 10.00 w Sali Sesyjnej Ratusza we Wrocławiu odbędzie się spotkanie poświęcone prezentacji działań polskich miast dla ochrony powietrza. Na spotkanie – organizowane w formule hybrydowej – zaprasza Miasto Wrocław oraz Związek Miast Polskich.

Celem spotkania jest przedstawienie opinii publicznej, często wprowadzanej w błąd przez jednostronne relacje i komentarze, rzetelnego i pełnego obrazu działań miast dla poprawy jakości powietrza, zarówno na podstawie danych, jak i wybranych (spośród bardzo wielu) przykładów konkretnych działań podejmowanych przez miasta różnej wielkości.

Warto podkreślić, że już od początku lat 90. ubiegłego stulecia polskie gminy, a później także powiaty, dysponujące (do czasu likwidacji w 2010 roku) gminnym i powiatowym funduszem ochrony środowiska, przeznaczały dużą część tych środków na działania zmniejszające zanieczyszczenie powietrza, w tym likwidację lokalnych kotłowni węglowych w centrach miast.

W latach 2016-2020 samorządy wydały na działania bezpośrednio wpływające na jakość powietrza 23 mld zł, z czego 9 mld stanowiły wydatki majątkowe. Kwoty te nie obejmują znacznych nakładów na termomodernizację, których nie można wydzielić ze sprawozdawczości finansowej JST, będącej w dyspozycji resortu finansów i RIO. Wielokrotnie większe były nakłady na działania pośrednio wpływające na jakość powietrza, np. na modernizację dróg i transportu publicznego.

Wymowny jest też fakt, że program „Czyste powietrze”, który nie osiągnął jeszcze zakładanych efektów, ruszył w szerszej skali dopiero wtedy, gdy jego promocji i obsługi podjęły się miasta i gminy. Wiele samorządów lokalnych uruchomiło też (często już wcześniej) własne, lokalne programy wspierania likwidacji „kopciuchów” i innych źródeł emisji zanieczyszczeń powietrza.

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane przykłady konkretnych działań miast na rzecz czystego powietrza. Przedstawimy także informacje na temat nakładów miast na inwestycje oddziałujące na czystość powietrza.

Zapraszamy przedstawicieli miast do udziału poprzez platformę Teams. Link do spotkania

Program spotkania znajduje się w załączeniu.

Załączniki:
PROGRAM

Partnerzy