Miasta dostępne dla wszystkich - relacja z seminarium Forum Rozwoju Lokalnego

Polityka społeczna Opublikowano: 31.05.2023
foto-FRL-Stalowa_Wola-2.jpg
Dostępność miast była tematem 34. seminarium Forum Rozwoju Lokalnego w cyklu poświęconym endogennym potencjałom małych i średnich miast. Tym razem spotkanie poświęcono najważniejszemu potencjałowi rozwoju – mieszkańcom.

Seminarium, które Związek Miast Polskich zorganizował wraz z Miastem Stalowa Wola 25 maja, odbyło się w formie hybrydowej: w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz online dla uczestników z całej Polski. Muzeum COP wybrane zostało na miejsce spotkania przedstawicieli miast nieprzypadkowo: jego ideą jest nie tylko pokazywanie zgromadzonych eksponatów i przekazywanie informacji zwiedzającym, ale uczynienie tego w sposób dostępny dla wszystkich, którzy tu się pojawią: osób z niepełnosprawnościami, seniorów, matek z dziećmi.

ZMP, organizator wydarzenia, postanowił pokazać, jak wiele potencjału tkwi w nas, we wszystkich mieszkańcach polskich miast. Stąd uczestnicy seminarium za pomocą filmów, prezentacji, a także wystąpień gości zgromadzonych bezpośrednio w Muzeum, odwiedzili kilkanaście miast i mogli poznać ich doświadczenia, zastosowane rozwiązania oraz filozofię władz samorządowych, dla których kwestie dostępności są kluczowe w podejmowanych działaniach. Podczas seminarium zaprezentowane zostały dobre praktyki wdrażania dostępności nie tylko architektonicznej, cyfrowej i językowej, ale również mentalnej – w miastach, urzędach oraz instytucjach kultury.

- Progresywne samorządy powinny rozumieć dostępność szeroko: to nie tylko dostępność instytucji publicznych z punktu widzenia osoby z niepełnosprawnością. To również konieczność zapewnienia jej wszystkim mieszkańcom w różnych sferach życia publicznego, bez względu na wiek, pochodzenie, płeć czy status majątkowy – powiedziała do uczestników spotkania minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.- Dzięki działaniom na rzecz dostępności promujemy i urzeczywistniamy kulturę otwartości, nie tylko na osoby z niepełnosprawnościami, ale względem wszystkich mieszkańców.

- Dostępność – a więc udział – trzeba zapewniać wszystkim mieszkańców, ponieważ tylko jeśli stworzymy przyjazne warunki tego uczestnictwa, mieszkańcy będą uczestniczyć w życiu miasta – dodał Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP. I zwrócił uwagę, że mieszkańcy miast, które są dobrze zarządzane, często twierdzą, że nie muszą się już angażować, bo wybrane przez nich władze dobrze zarządzają miastem. – Także tych mieszkańców musimy pozyskać – mówił A. Porawski.- Pozyskamy ich wtedy, gdy sposoby uczestnictwa, do których ich zaprosimy, będą przyjazne i atrakcyjne.

Niewątpliwie takim dobrze zarządzanym miastem jest Gdynia. Tam nie mówi się o dostępności dlatego, że taka jest moda, czy są dostępne środki na wprowadzanie „dostępnościowych” rozwiązań. Miasto to mówi o dostępności, bo to jest w naturze gdynian i kwestie te są dla nich ważne. Bo Gdynia to miasto z morza i marzeń. Tutaj każdy może być szczęśliwy i realizować swoje pasje.

- Dostępność architektoniczna i komunikacyjna jest dla nas oczywistością. Dlatego możemy żyć razem, nie obok siebie – mówi prezydent miasta Wojciech Szczurek.- Gdynia jest przyjazna z powodu realizowanej w mieście polityki dostępności, ale też dlatego, że jest gościnna i otwarta.

Miasto, które gościło uczestników seminarium FRL, Stalowa Wola, realizuje jeden z 29 kompleksowych projektów w Programie „Rozwój lokalny” pt. „Modelowe rozwiązania na trudne wyzwania. Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli”. Wśród działań założonych w tym projekcie zaplanowano także szereg działań dotyczących dostępności. Wśród zaprezentowanych podczas seminarium instytucji, obok Muzeum COP wyróżnione zostało m.in. Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli, które urzekło wszystkich otwartością na różnorodne potrzeby aktywności seniorów.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo całego seminarium. W załączeniu znajdują się także prezentacje pokazane podczas spotkania.

Przypominamy, że cykl seminariów Forum Rozwoju Lokalnego jest realizowany w ramach Programu „Rozwój lokalny” wdrażanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w III edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. FRL to uruchomiona przez Związek Miast Polskich otwarta platforma samorządowo-rządowo-eksperckiej debaty oraz zintegrowany pakiet działań służących promocji podejścia oraz narzędzi zrównoważonego i endogennego rozwoju lokalnego.

Na szerszą relację z seminarium Forum Rozwoju Lokalnego zapraszamy do najbliższego wydania Miesięcznika „Samorząd Miejski”.

(epe)

Załączniki:
Program seminarium
KS - Christian Hellevang
Lublin - Wojciech Dec

Pozostałe aktualności

Polityka społeczna
foto-seminarium_FRL-3.JPG
Czy to już starość? O potrzebach seniorów i możliwościach miast
O organizowaniu usług dla seniorów i godzeniu ich potrzeb z możliwościami miast rozmawiali samorządowcy i specjaliści podczas seminarium Forum Rozwoju Lokalnego w Kędzierzynie Koźlu. Było to jedno z ostatnich spotkań w ramach tego popularnego cyklu.
Polityka społeczna
grafa-frl-39-www-1920x1080.jpg
Potrzeby seniorów a możliwości miast – zapraszamy na transmisję Forum Rozwoju Lokalnego
Organizacji usług dla seniorów i godzeniu ich potrzeb z możliwościami miasta poświęcone będzie kolejne seminarium Forum Rozwoju Lokalnego, na które dziś zapraszają Związek Miast Polskich i miasto Kędzierzyn-Koźle.
Polityka społeczna
grafa-frl-39-www-1920x1080.jpg
Potrzeby seniorów a możliwości miast – zapraszamy na Forum Rozwoju Lokalnego
Organizacji usług dla seniorów i godzeniu ich potrzeb z możliwościami miasta poświęcone będzie kolejne seminarium Forum Rozwoju Lokalnego, na które 25 stycznia zapraszają Związek Miast Polskich i miasto Kędzierzyn-Koźle.
Polityka społeczna
grafa-frl-34-www.jpg
Miasto dostępne dla wszystkich – zapraszamy na seminarium Forum Rozwoju Lokalnego
Co to znaczy miasto dostępne? Do rozmowy na ten temat zapraszamy podczas kolejnego seminarium online, które Związek Miast Polskich organizuje 25 maja br. w ramach Forum Rozwoju Lokalnego.

Partnerzy