Miasta mogą zmienić taryfę

Opublikowano: 07.06.2022
Wody_Polskie_logo_2.jpg
W związku z interwencją Związku Miast Polskich Wody Polskie zapewniają, że miasta mogą składać wnioski o zmianę taryf na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków przed końcem terminu ich obowiązywania. Uzasadnieniem - wysoka inflacja

Podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, pełnomocnik Zarządu Związku Miast Polskich ds. legislacji, Marek Wójcik zwrócił uwagę na ogromny problem, jaki mają gminy z taryfami za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. W obecnej sytuacji, gdy szaleje inflacja, a w Polsce dodatkowo przebywa około 3 mln uchodźców z Ukrainy stawki za wodę i ścieki ustalone nawet stosunkowo niedawno najczęściej są już nieadekwatnie niskie do kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Tymczasem Wody Polskie jako regulator informują, że stoją na straży interesu mieszkańców i nie pozwalają gminom podnosić tych stawek. W tej narracji samorządy są złą władzą, która winduje ceny.

Dyrektor Departamentu Gospodarki Wodno-Ściekowej Joanna Kidzińska zapewniła, że Wody Polskie chronią klientów przed nieuzasadnionym wzrostem cen. Jednak w obecnej sytuacji, gdy ceny towarów gwałtownie rosną, ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków daje gminom możliwość złożenia wniosku o skrócenie terminu obowiązywania zatwierdzonej taryfy (z uwzględnieniem wszystkich zawartych umów) ze względu na zmianę warunków makroekonomicznych.

Dyrektor Kidzińska przytoczyła zapis art. 24 ww. ustawy, który stanowi, że "w uzasadnionych przypadkach, w szczególności jeżeli wynika to z udokumentowanych zmian warunków ekonomicznych oraz wielkości usług i warunków ich świadczenia, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne w trakcie obowiązywania dotychczasowej taryfy może złożyć do organu regulacyjnego wniosek o skrócenie okresu obowiązywania tej taryfy wraz z projektem nowej taryfy oraz uzasadnieniem (…)"

- W tej chwili nie zauważyliśmy jako Wody Polskie, by miasta były zainteresowane tym rozwiązaniem, nie odnotowaliśmy zwiększonej liczby wniosków o skrócenie okresu obowiązywania taryf - zauważyła. I dodała, że Wody Polskie są otwarte na takie rozwiązanie.

W obecnej, coraz trudniejszej pod względem finansowym sytuacji miast, warto skorzystać z tego przepisu i urealnić taryfy.

hh



Partnerzy