Miasto dostępne dla wszystkich – zapraszamy na seminarium Forum Rozwoju Lokalnego

Polityka społeczna Opublikowano: 11.05.2023
Co to znaczy miasto dostępne? Do rozmowy na ten temat zapraszamy podczas kolejnego seminarium online, które Związek Miast Polskich organizuje 25 maja br. w ramach Forum Rozwoju Lokalnego.

Co to znaczy miasto dostępne? Czy możliwe jest zagwarantowanie równego dostępu do usług miejskich, infrastruktury, przestrzeni publicznych wszystkim mieszkańcom - niezależnie od wieku, mobilności i umiejętności?

Czy dostępność to moda, konieczność czy codzienność? Czy dbałość o dostępność jest kosztowna, a może właśnie brak dostępności powoduje wysokie koszty, nie tylko finansowe, ale zwłaszcza społeczne? Jak wyzwalać potencjały tkwiące w naszych mieszkańcach, a często pozostające w ukryciu właśnie z powodu barier, które nie pozwalają im aktywnie włączyć się w życie miasta?

25 maja (czwartek) o godzinie 10.00 spotkamy się online na kolejnym Forum Rozwoju Lokalnego pt. Miasto dostępne dla wszystkich.

Tym razem to cykliczne spotkanie online będzie poświęcone kwestiom szeroko rozumianej dostępności. Szacuje się, że ograniczenia w zakresie dostępności dotykają – w różnym stopniu i w różnej formie - aż 40% mieszkańców polskich miast. Wspólnie zastanowimy się, co jeszcze powinniśmy zrobić, by nasze miasta były naprawdę dostępne dla wszystkich, żeby nikogo nie wykluczały i nie utrudniały codziennego funkcjonowania.

Porozmawiamy o dostępnych usługach, o tym jak kształtować ofertę, by docierać z nią do wszystkich mieszkańców, jak wspierać w codzienności osoby ze szczególnymi potrzebami, jak mówić i jak rozmawiać, by skutecznie docierać do naszych odbiorców, a także jak uniwersalnie projektować i jak czynić nasze miasta bardziej dostępnymi. Wreszcie poznamy osoby, które podejmują inicjatywy, aby bardzo różnym grupom społecznym zapewnić możliwość uczestnictwa we wszystkich sferach życia społecznego i życia publicznego - bez względu na ograniczenia ich sprawności, wiek, pochodzenie, płeć, dokonywane wybory, status majątkowy, posiadany sprzęt i dostęp do oprogramowania.

Zapraszamy do wspólnej rozmowy o potrzebach naszych mieszkańców. Jesteśmy głęboko przekonani, że dostępność jest prawem każdego człowieka!

Prosimy o rejestrację swojego udziału w seminarium na platformie Clickmeeting wyłącznie poprzez formularz internetowy https://zwiazekmiastpolskich.clickmeeting.com/seminarium-frl-34/register
w terminie do 24 maja br
. Indywidualny link do udziału w seminarium otrzymacie Państwo mailowo na adres wskazany w formularzu w potwierdzeniu rejestracji. Seminarium będzie też transmitowane na Facebooku na profilu ZMP -  https://fb.me/e/3rNd8PSVq. Materiał video z wydarzenia zostanie udostępniony na stronie http://www.forum-rozwoju-lokal...

W przypadku jakichkolwiek pytań uprzejmie prosimy o kontakt na skrzynkę mailową seminariafrl@zmp.poznan.pl

W załączeniu Program seminarium.

Przypomnijmy, że cykl seminariów jest realizowany w ramach Programu „Rozwój Lokalny” wdrażanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach III edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Forum Rozwoju Lokalnego to uruchomiona przez ZMP otwarta platforma samorządowo-rządowo-eksperckiej debaty oraz zintegrowany pakiet działań służących promocji podejścia oraz narzędzi zrównoważonego i endogennego rozwoju lokalnego.

Załączniki:
Program seminarium

Pozostałe aktualności

Liderzy wymieniają doświadczenia w Żywcu
11 i 12 maja Sieć Wymiany Doświadczeń dla Liderów gościła w Żywcu. Tym razem tematem wiodącym była transformacja energetyczna.
Polityka społeczna
Miasta dostępne dla wszystkich - relacja z seminarium Forum Rozwoju Lokalnego
Dostępność miast była tematem 34. seminarium Forum Rozwoju Lokalnego w cyklu poświęconym endogennym potencjałom małych i średnich miast. Tym razem spotkanie poświęcono najważniejszemu potencjałowi ...
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
Komunikacja–partycypacja–współzarządzanie. Relacja z seminarium Forum Rozwoju Lokalnego
Miasta, które są liderami w dziedzinie zarządzania i partycypacji mieszkańców– to główni bohaterowie Forum Rozwoju Lokalnego, które 24 lutego odbyło się w Tarnowie. Rozmawialiśmy o dialogu, włączen...
Inne
ZMP pamięta o Ukrainie w Tarnowie
W związku z rocznicą agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego, podczas gali konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania” 23 lutego i na Forum Rozwoju Lokalnego w Tarnowie odegrano uroczyście hymn Ukrainy, a ...
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
Porozmawiajmy o partycypacji społecznej – zapraszamy dziś na transmisję seminarium FRL
Dzisiejsze seminarium Forum Rozwoju Lokalnego tym razem będzie poświęcone dialogowi, włączeniu społecznemu i integracji międzykulturowej. Zapraszamy od godz. 10.00 na transmisję z Tarnowa.
Kapitał społeczny i zasoby instytucjonalne
Gala konkursu SLZ oraz Forum Rozwoju Lokalnego
23 i 24 lutego 2023 roku Związek Miast Polskich organizuje w Tarnowie wyjątkowe wydarzenie – dwudniową konferencję podsumowującą konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania” złożoną z uroczystej Gali fi...

Partnerzy