Miasto dostępne dla wszystkich – zapraszamy na seminarium Forum Rozwoju Lokalnego

Polityka społeczna Opublikowano: 11.05.2023
grafa-frl-34-www.jpg
Co to znaczy miasto dostępne? Do rozmowy na ten temat zapraszamy podczas kolejnego seminarium online, które Związek Miast Polskich organizuje 25 maja br. w ramach Forum Rozwoju Lokalnego.

Co to znaczy miasto dostępne? Czy możliwe jest zagwarantowanie równego dostępu do usług miejskich, infrastruktury, przestrzeni publicznych wszystkim mieszkańcom - niezależnie od wieku, mobilności i umiejętności?

Czy dostępność to moda, konieczność czy codzienność? Czy dbałość o dostępność jest kosztowna, a może właśnie brak dostępności powoduje wysokie koszty, nie tylko finansowe, ale zwłaszcza społeczne? Jak wyzwalać potencjały tkwiące w naszych mieszkańcach, a często pozostające w ukryciu właśnie z powodu barier, które nie pozwalają im aktywnie włączyć się w życie miasta?

25 maja (czwartek) o godzinie 10.00 spotkamy się online na kolejnym Forum Rozwoju Lokalnego pt. Miasto dostępne dla wszystkich.

Tym razem to cykliczne spotkanie online będzie poświęcone kwestiom szeroko rozumianej dostępności. Szacuje się, że ograniczenia w zakresie dostępności dotykają – w różnym stopniu i w różnej formie - aż 40% mieszkańców polskich miast. Wspólnie zastanowimy się, co jeszcze powinniśmy zrobić, by nasze miasta były naprawdę dostępne dla wszystkich, żeby nikogo nie wykluczały i nie utrudniały codziennego funkcjonowania.

Porozmawiamy o dostępnych usługach, o tym jak kształtować ofertę, by docierać z nią do wszystkich mieszkańców, jak wspierać w codzienności osoby ze szczególnymi potrzebami, jak mówić i jak rozmawiać, by skutecznie docierać do naszych odbiorców, a także jak uniwersalnie projektować i jak czynić nasze miasta bardziej dostępnymi. Wreszcie poznamy osoby, które podejmują inicjatywy, aby bardzo różnym grupom społecznym zapewnić możliwość uczestnictwa we wszystkich sferach życia społecznego i życia publicznego - bez względu na ograniczenia ich sprawności, wiek, pochodzenie, płeć, dokonywane wybory, status majątkowy, posiadany sprzęt i dostęp do oprogramowania.

Zapraszamy do wspólnej rozmowy o potrzebach naszych mieszkańców. Jesteśmy głęboko przekonani, że dostępność jest prawem każdego człowieka!

Prosimy o rejestrację swojego udziału w seminarium na platformie Clickmeeting wyłącznie poprzez formularz internetowy https://zwiazekmiastpolskich.clickmeeting.com/seminarium-frl-34/register
w terminie do 24 maja br
. Indywidualny link do udziału w seminarium otrzymacie Państwo mailowo na adres wskazany w formularzu w potwierdzeniu rejestracji. Seminarium będzie też transmitowane na Facebooku na profilu ZMP -  https://fb.me/e/3rNd8PSVq. Materiał video z wydarzenia zostanie udostępniony na stronie http://www.forum-rozwoju-lokal...

W przypadku jakichkolwiek pytań uprzejmie prosimy o kontakt na skrzynkę mailową seminariafrl@zmp.poznan.pl

W załączeniu Program seminarium.

Przypomnijmy, że cykl seminariów jest realizowany w ramach Programu „Rozwój Lokalny” wdrażanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach III edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Forum Rozwoju Lokalnego to uruchomiona przez ZMP otwarta platforma samorządowo-rządowo-eksperckiej debaty oraz zintegrowany pakiet działań służących promocji podejścia oraz narzędzi zrównoważonego i endogennego rozwoju lokalnego.

Załączniki:
Program seminarium

Pozostałe aktualności

Polityka społeczna
foto-seminarium_FRL-3.JPG
Czy to już starość? O potrzebach seniorów i możliwościach miast
O organizowaniu usług dla seniorów i godzeniu ich potrzeb z możliwościami miast rozmawiali samorządowcy i specjaliści podczas seminarium Forum Rozwoju Lokalnego w Kędzierzynie Koźlu. Było to jedno z ostatnich spotkań w ramach tego popularnego cyklu.
Polityka społeczna
grafa-frl-39-www-1920x1080.jpg
Potrzeby seniorów a możliwości miast – zapraszamy na transmisję Forum Rozwoju Lokalnego
Organizacji usług dla seniorów i godzeniu ich potrzeb z możliwościami miasta poświęcone będzie kolejne seminarium Forum Rozwoju Lokalnego, na które dziś zapraszają Związek Miast Polskich i miasto Kędzierzyn-Koźle.
Polityka społeczna
grafa-frl-39-www-1920x1080.jpg
Potrzeby seniorów a możliwości miast – zapraszamy na Forum Rozwoju Lokalnego
Organizacji usług dla seniorów i godzeniu ich potrzeb z możliwościami miasta poświęcone będzie kolejne seminarium Forum Rozwoju Lokalnego, na które 25 stycznia zapraszają Związek Miast Polskich i miasto Kędzierzyn-Koźle.
Polityka społeczna
foto-FRL-Stalowa_Wola-2.jpg
Miasta dostępne dla wszystkich - relacja z seminarium Forum Rozwoju Lokalnego
Dostępność miast była tematem 34. seminarium Forum Rozwoju Lokalnego w cyklu poświęconym endogennym potencjałom małych i średnich miast. Tym razem spotkanie poświęcono najważniejszemu potencjałowi rozwoju – mieszkańcom.

Partnerzy