Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – Miasta zaczytują się w równości!

Opublikowano: 13.12.2021
Bydgoszcz-p__ka_r_wno_ciowa_w_bibliotece.jpg
10 grudnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Polskie miasta przeżyły go na różne sposoby. Kilka z nich zaproponowało spotkanie w Bibliotece pod hasłem „Zaczytujmy się w równości!”.

- W Międzynarodowy Dzień Praw człowieka pragniemy opowiedzieć o równości, o szacunku dla drugiej osoby, o bogactwie jakie niesie za sobą różnorodność. Nasze miasta pragną pisać wolną od uprzedzeń i nienawiści opowieść o przyszłości, dlatego też postanowiliśmy, że 10 grudnia spotkamy się w Bibliotece – mówi Nina Gabryś, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej.

Biblioteka jest miejscem spotkań i źródłem opowieści o świecie dla młodszych i starszych. Książki uczą wrażliwości, poszerzają nasze postrzeganie świata, opowiadają historie, które mają niezwykłą możliwość zmieniania świata. Literatura niesie w sobie czułość i empatię, buduje mosty i uczy, że możemy się spotkać w najbardziej nieoczekiwanych przestrzeniach solidarności.

Dlatego 10 grudnia na stronie krakowczyta.pl pojawiła się szczególna, „równościowa” półka z książkami. Prezentowane są tam książki o prawach człowieka, poruszające tematykę antydyskryminacyjną. Historie i wiedza zawarte w tych lekturach pozwalają zainspirować wszystkich do poszukiwania dialogu i wzmocnić nasze lokalne wspólnoty.

Urząd Miasta Krakowa, który jest pomysłodawcą akcji „Zaczytujmy się w równości!” przygotował i udostępnił listę 80 tytułów ze światowej literatury, które mogłyby trafić na „półkę równościową” w każdej polskiej bibliotece. Listą załączamy poniżej.

Wśród miast, które przyłączyły się do inicjatywy, jest m.in. Bydgoszcz.
W Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka pragniemy opowiedzieć o równości, o szacunku dla drugiej osoby, o bogactwie jakie niesie za sobą różnorodność. Dlatego w biblioteczce Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5, wzorem innych miast, rozpoczynamy tworzyć "Półkę równościową". Książki uczą wrażliwości, poszerzają nasze postrzeganie świata, opowiadają historie, które mają niezwykłą możliwość zmieniania świata. Literatura niesie w sobie czułość i empatię, buduje mosty i uczy, że możemy się spotkać w najbardziej nieoczekiwanych przestrzeniach solidarności. Dlatego też na "Półce równościowej" prezentowane będą książki o prawach człowieka, poruszające tematykę antydyskryminacyjną. Mamy nadzieję, że historie i wiedza zawarte w tych lekturach pozwolą zainspirować nas wszystkich do poszukiwania dialogu i wzmocnienia lokalnej wspólnoty
– czytamy na stronie www.bydgoszcz.pl

Także Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim zaczytuje się w równości. Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka ostrowska biblioteka przygotowała dla swoich czytelników specjalną półkę, na której znajdują się książki o tematyce antydyskryminacyjnej, uczące empatii, szerzące wiedzę o prawach człowieka i wspierające emancypację mniejszości. Ostrowianie mogą również korzystać z bibliotecznej e-półki w Centralnym Katalogu Bibliotecznym pod nazwą „równościowa półka”.

Fot. fb Ostrowa Wielkopolskiego


Do skorzystania z oferty Biblioteki pod Atlantami zaprosił mieszkańców Wałbrzycha prezydent miasta Roman Szełemej. Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka biblioteka specjalnie przygotowała dwa regały książek o tematyce równości, tolerancji i różnorodności. 

Załączniki:
Lista lektur na równościową półkę

Partnerzy