Międzynarodowy sukces Pleszewa

Opublikowano: 28.04.2022
Pleszew-poci_g_do_kultury-fb.jpg
Projekt „Pociąg do kultury" został nominowany do prestiżowego konkursu urbanistycznego „2022 European Prize for Urban Public Space” organizowanego przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie.

Nominację zgłosił Piotr Lewicki - znany polski architekt z Biura Projektów Lewicki Łatak z Krakowa, który jest także członkiem Rady Ekspertów barcelońskiego Centrum.

Nagroda przyznawana jest co 2 lata od ponad dwóch dekad. Celem konkursu jest nagradzanie najlepszych projektów zagospodarowania przestrzeni miejskiej, które są ciekawe pod względem architektonicznym i modernizacyjnym, a równocześnie przyciągają mieszkańców.

Pleszewski „Pociąg do kultury” to zrewitalizowane tereny pokolejowe, na których od kilku lat funkcjonują Zajezdnia Kultury oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew.

- To ogromny zaszczyt! Jestem dumny, że występujemy na międzynarodowej scenie architektonicznych perełek – napisał w mediach społecznościowych burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.

Pleszewski „Pociąg do kultury" powstawał w latach 2017-2019 dzięki dofinansowaniu środków unijnych WRPO Wielkopolska Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Pierwszy wyremontowano budynek dawnej stacji PKP. Przeniesiono do niego Bibliotekę Publiczną, która w nowym miejscu oficjalnie została otwarta w listopadzie 2018 r. Rok później, po 15 miesiącach remontu, w budynkach technicznych dworcach, zlokalizowanych po drugiej stronie trójszynowych i ciągle używanych torów, swoje miejsce znalazł Dom Kultury - nowoczesny, ale nawiązujący do miejsca, które zajął. Przestrzeń jest surowa z dużą ilością metalu, cegieł i szkła. W warsztatach są pracownie, pomieszczenia wystawiennicze i biurowe, a w dawnej parowozowni nowoczesna sala koncertowa. W podłodze zachowano zabytkowe tory, które wychodzą przed budynek.

Partnerzy