MKiŚ odpowiada na pismo Prezesa ZMP

Opublikowano: 17.03.2022
ciep_ownictwo_1.jpg
Dyrektor Departamentu Ciepłownictwa odpowiedział na apel ZMP o przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 na modernizację i rozwój polskiego ciepłownictwa systemowego.

W odpowiedzi na pismo Prezesa ZMP z 31 stycznia 2022 r. skierowane do Premiera RP (w załączeniu), Piotr Sprzączak, Dyrektor Departament Ciepłownictwa w Ministerstwie Klimatu i Środowiska napisał m.in. (pismo w całości w załączeniu):

(...) Na wstępie pragnę zaznaczyć, iż sytuacja sektora ciepłowniczego w kontekście polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej jest władzom polskim dobrze znana, a w trakcie prowadzonych na forum unijnym rozmów w tym zakresie Polska stara się o możliwie maksymalne zabezpieczenie interesów polskiego przemysłu. Obecnie w Brukseli negocjowany jest Pakiet Fit for 55, mający na celu dostosowanie wybranych obszarów do nowego celu unijnego – redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 r.

Pakiet zawiera propozycje łącznie 13 aktów legislacyjnych, obejmujących obszary klimatu i energii, a także sektora paliwowego, elektroenergetyki, przemysłu, transportu, budynków, użytkowania gruntów i leśnictwa. Z oczywistych względów jest on dla Polski dużym wyzwaniem. Ponadto, wysokie ceny emisji dwutlenku węgla przekładają się na ceny energii, co stanowi znaczące obciążenie dla obywateli. 

Jest to szczególnie istotne w przypadku ciepłownictwa systemowego, gdzie możliwości przejścia na źródła zeroemisyjne są ograniczone. W tym kontekście strona polska postuluje o stworzenie mechanizmów dedykowanych sektorowi ciepłownictwa systemowego w systemie EU ETS.

W odniesieniu do apelu skierowanego w piśmie wskazuję, że zgodnie z polskim prawem środki uzyskane ze sprzedaży w drodze aukcji uprawnień do emisji stanowią dochód budżetu państwa, z wyjątkami wprowadzonymi nowelizacjami przepisów w latach 2018 i 2019, zgodnie z którymi część środków przekazywanych jest na dedykowany cel. Jednym z takich działań jest wsparcie sektorów energochłonnych obciążonych kosztami polityki klimatycznej. Na ten cel przeznaczanych jest co do zasady 25% wpływów z aukcji, które są kierowane do Funduszu Rekompensat Pośrednich Kosztów Emisji.(...)

Załączniki:
Odpowiedź z MKiŚ z 15.03.2022
Pismo Prezesa ZMP z 31.01.2022

Partnerzy