Innowacyjne projekty pochodzące ze wszystkich państw członkowskich Rady Europy można zgłaszać w tym roku w jednej z ośmiu kategorii: Demokracja; Ochrona klimatu; Technologie dla demokracji; Edukacja; Sprawne zarządzanie; Spójność społeczna; Rozwój lokalny; Innowacje partyjne.
W każdej kategorii wybranych będzie dziesięciu finalistów, a wśród nich jeden zwycięzca, który zostanie ogłoszony na uroczystej gali w maju 2023 r. w jednym z miast europejskich. Ogólnoeuropejskie jury obywatelskie, składające się z 1000 osób, wybierze zwycięskie projekty w styczniu 2023 roku. Zwycięzcy, poza publicznym docenieniem, będą mogli korzystać z platformy do dzielenia się swoim dobrymi praktykami a także nawiązywać inspirujące kontakty z politykami i decydentami z całej Europy.
Polska w ciągu 6 lat trwania inicjatywy zgłosiła największą liczbę projektów ze wszystkich krajów europejskich, z których aż 58 znalazło się w finale konkursu (można je zobaczyć tutaj). Polske projekty trzykrotnie otrzymały główne nagrody w konkursie.
Organizatorzy zachęcają do udziału w szóstej edycji konkursu (całkowicie bezpłatnego) i zgłoszenia swoich projektów (można zgłosić max. 5 działań realizowanych z woli samorządu i finansowanych ze środków publicznych w ciągu ostatnich 3 lat). Udział w konkursie jest okazją do zaprezentowania szerokiej publiczności własnych działań na rzecz swoich mieszkańców, a tym samym promocji Polski na forum międzynarodowym.
Aby zgłosić projekt, należy skorzystać z platformy: https://innovationinpolitics.e... i wypełnić do 15 listopada formularz (Submit a project). Zgłoszenie polega na wskazaniu właściciela danego projektu czyli osoby, dzięki której projekt był realizowany oraz podania tytułu projektu, krótkiego opisu działań (max. 200 słów) oraz wskazaniu, na czym polega jego innowacyjność (max. 100 słów) i trwałość (max. 100 słów). Zaleca się dołączenie materiałów foto-audio-video.
O Instytucie Innowacji w Polityce
Instytut Innowacji w Polityce jest międzynarodową, pozarządową organizacją, która identyfikuje, rozwija i wdraża innowacje w polityce w celu wzmocnienia demokracji w Europie i poza nią. Dzięki międzynarodowej sieci biur i organizacji partnerskich w 16 krajach oraz współpracy z liderami politycznymi na wszystkich szczeblach, instytut już dziś buduje politykę przyszłości.