Komisja Małych Miast Związku po raz pierwszy w tej kadencji spotkała się 27 listopada we Wrocławiu, podczas III Samorządowego Kongresu Internetu i Mediów Społecznościowych Local SoMe’24. Uczestniczyło w jej spotkaniu 20 przedstawicieli miast – najczęściej burmistrzów. W IX kadencji do pracy w tym gremium miasta zgłosiły 38 osób.
Przedstawiciele miast zebrani we Wrocławiu wybrali prezydium Komisji. Przewodniczącym został Artur Rolka, burmistrz Paczkowa. Trzecią kadencję pełni on funkcję burmistrza, jest jednocześnie prezesem Subregionu Południowego, który tworzy 20 JST.
- Aż 27 milionów Polaków mieszka w małych miastach i na terenach wiejskich – powiedział nowy przewodniczący.- Głos wychodzący z naszej Komisji musi być dobrze przygotowany i skuteczny. Jako aktywny od 20 lat samorządowiec naszą pracę widzę pod hasłem „nic o nas bez nas”.
Artur Rolka zapowiedział, że chciałby, aby przedstawiciele małych miast spotykali się co najmniej 3 razy w roku, a także wykorzystywali do spotkań formułę online.
Na zastępców przewodniczącego wybrano: Mariusza Kucewicza, burmistrza Łosic, Pawła Marchelę burmistrza Węgrowa, Katarzynę Sebzdę-Sztul, burmistrz Kątów Wrocławskich, Mirosława Chyłę, burmistrza Pelplina oraz Roberta Maciaszka, burmistrza Chrzanowa. Sekretarzem Komisji został Przemysław Major, zastępca burmistrza Cieszyna.
- Mam wielkie nadzieje w związku z pracą w tej komisji – powiedział podczas spotkania Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa. Miasto w czerwcu tego roku przystąpiło do ZMP. - Mam wrażenie, że głos małych miast nie wybrzmiewa wystarczająco, a przypomnijmy, że ¾ ludności Polski mieszka w Polsce powiatowej. Wielkie aglomeracje mają zupełnie inne problemy niż my. W Chrzanowie zmagamy się coraz bardziej z problemem depopulacji oraz wyzwaniami związanymi z transformacją energetyczną – wielu mieszkańców Chrzanowa pracuje w kopalni. Chciałbym wspólnymi siłami wraz z innymi członkami komisji zadbać o sprawy mieszkańców Polski powiatowej.
Przypominamy, że nabór do komisji problemowych ZMP jest ciągły i wciąż otwarty. Warto zaznaczyć, że zgodnie z Regulaminem, zgłoszeń mogą dokonać wyłącznie prezydenci, burmistrzowie i przewodniczący rad (mogą zgłosić się osobiście lub zgłosić innych przedstawicieli miasta).
Członkowie Komisji na spotkaniu we Wrocławiu wstępnie zasygnalizowali problemy, którymi chcieliby zająć się i zainteresować nimi cały Związek. Jedną z takich spraw jest problem kilkunastu gmin, na których terenie znajdują się elektrownie oparte o węgiel kamienny i brunatny. Samorządy te mają mnóstwo uwag do programu transformacji energetycznej, jaki został zaproponowany przez rząd. Program ten oparty jest o wymianę źródeł ciepła, nie ma w nim jednak mowy o problemach utraty funkcji przez regiony. Temat dotyczy 600 tys. mieszkańców tych terenów i 30 tys. pracowników elektrowni. Obecny na spotkaniu dyrektor Biura ZMP Andrzej Porawski zapewnił, że Związek Miast Polskich zajmie się tą sprawą i jak najszybciej wniesie ją formalnie do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Na pierwsze robocze spotkanie zaprosił na początek przyszłego roku do Paczkowa burmistrz Artur Rolka. Tematem będzie zarządzanie kryzysowe i współpraca miast oraz szczegółowy program działania Komisji w 2025 roku.