W sali narad Urzędu Gminy i Miasta Nisko 6 sierpnia odbyło się spotkanie z Januszem Szewczukiem, doradcą strategicznym Związku Miast Polskich. Celem spotkania było przedstawienie założeń programu „Kupuj – Inwestuj lokalnie”.
Prezentacja założeń i analiza wartości w oparciu o program monitormiasta.pl związane były m.in. z pracami nad projektem do Programu „ROZWÓJ LOKALNY”.
Janusz Szewczuk w swym wykładzie wykorzystał szczegółowe dane dla Niska wygenerowane dzięki narzędziu do analiz pogłębionych, jakim jest wspomniany monitormiasta.pl. Jest to oprogramowanie będące częścią rozbudowywanego obecnie Monitora Rozwoju Lokalnego i zostało przygotowane przez Związek Miast Polskich w ramach projektu predefiniowanego pn. „Budowanie potencjału instytucjonalnego średnich i małych miast w Polsce na rzecz wdrażania skutecznych lokalnych polityk rozwoju”. Oprogramowanie umożliwia przede wszystkim przeprowadzenie pogłębionych analiz w zakresie potencjału społeczno-ekonomicznego gminy.
Doradca Związku Miast Polskich mówił m.in. o tym, że rozwój miast od lat oparty jest głównie na pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania, a dochody uzyskiwane przez mieszkańców w dużej mierze wypływają do zewnętrznych dostawców dóbr i usług. Rosnące gwałtownie w ostatnich latach przychody i dochody mieszkańców w części stanowią bazę dla wzrostu popytu na dobra i usługi lokalne i nie przyczyniają się do oczekiwanego wzrostu lokalnej gospodarki. Przekonywał, że podejmowane działania w ramach programu zakupów lokalnych mogą tę sytuację odwrócić.
– Wzrost popytu lokalnego może być podstawą rozwoju lokalnych łańcuchów produktów i wzrostu lokalnych łańcuchów wartości dodanej. Dodatkowy strumień finansowy skierowany do lokalnych dostawców usług i produktów generuje wzrost zapotrzebowania na wykorzystanie lokalnych zasobów takich jak lokalna siła robocza, lokalny rynek nieruchomości, lokalnie dostępne usługi materialne i niematerialne, lokalnie wytwarzane produkty, maszyny i urządzenia – mówił Janusz Szewczuk.
Wg eksperta kluczowym efektem proponowanych działań ma być wzrost dochodów mieszkańców, przedsiębiorców, budżetu samorządu i możliwość oparcia rozwoju miasta nie tylko na pozyskiwanych środkach zewnętrznych ale również na stabilnych i wzrastających dochodach lokalnych interesariuszy. Zakupy lokalne przyczynią się do korzyści dla lokalnych społeczności poprzez bezpośredni wzrost lokalnych przychodów, dochodów i podatków, wzrost popytu na lokalnych rynkach na usługi, produkty, pracę, powierzchnię do działalności, czy też wzrost świadomości ekonomicznej lokalnej społeczności.