18 czerwca w Warszawie spotkali się delegaci ZMP na swoim dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym. Spotkanie miało charakter sprawozdawczo-wyborczy. Przedstawiciele miast przyjęli sprawozdanie Zarządu ZMP z działalności Związku w 2023 roku oraz sprawozdanie finansowe, udzielili także absolutorium ustępującemu Zarządowi i prezesowi ZMP.
- Wspólnie sporo dobrego zrobiliśmy. Pozostanę z wami na zawsze – powiedział po otrzymaniu absolutorium senator Zygmunt Frankiewicz, który po 9 latach pełnienia funkcji prezesa Związku ogłosił, że nie będzie po raz kolejny ubiegał się o to stanowisko. Wcześniej podsumował miniony rok i całą kadencję i przedstawił działania, jakie podjął w minionym czasie Związek.
- Wyzwań i kryzysów w ostatniej kadencji samorządów było niezwykle dużo, jak nigdy wcześniej – powiedział. Nigdy wcześniej też rola Związku w konsultacjach prawodawstwa dotyczącego samorządów nie była tak duże. Związek w ostatnich latach utrzymuje pozycję najsilniejszego niezawodowego lobbysty, wyprzedzając związki zawodowe, stowarzyszenia pracodawców i inne korporacje samorządowe. Prezes podkreślił też pracowitość i efektywność działań przedstawicieli ZMP w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, jednak przypomniał, że rządzący w ostatnich latach stosowali praktykę, że kluczowe, kontrowersyjne z punktu widzenia samorządów projekty ustaw trafiały na ścieżkę legislacyjną jako projekty poselskie, z pominięciem obowiązku ich konsultacji w Komisji Wspólnej.
- Gdy się paliło, Związek reagował – powiedział prezes Frankiewicz i przypomniał pandemię covid-19, falę uchodźców, którzy przyjechali do polskich miast po napaści Rosji na Ukrainę, światowy kryzys energetyczny, wysoki poziom inflacji.
- Ze wszystkimi tymi problemami Związek się zmagał, był niezwykle aktywny podczas doraźnego procesu legislacyjnego, związanego choćby z pandemią czy kwestią uchodźców – mówił. – Wpływaliśmy na bieg zdarzeń w parlamencie, rozmawialiśmy z rządem, nawet w tych najtrudniejszych kwestiach. Mieliśmy swoje osiągnięcia, ale dochodziło też do bardzo ostrych sporów, takich jak o wybory nazwane „kopertowymi”. Można powiedzieć, że samorząd był jednym z głównych sprawców zatrzymania tego nielegalnego procesu wyborczego. Z tego Związek i jego członkowie – polskie miasta – powinni być dumni – mówił. – Taki Związek będzie w każdych czasach potrzebny.
Podczas warszawskiego spotkania delegaci z miast należących do ZMP wybrali nowego prezesa oraz liczący 30 osób Zarząd i Komisję Rewizyjną. Prezesem Związku na nową kadencje został Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, który reprezentuje najliczniejszą w Zgromadzeniu Ogólnym grupę prezydentów i burmistrzów – niezależnych, nie należących do żadnej partii politycznej.
- Jacek Sutryk jest osobą, która potrafi rozmawiać z każdym, co daje pewność, że będzie rozmawiać i z rządem, i z innymi korporacjami samorządowymi – powiedziała rekomendując jego kandydaturę Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Sam nowo wybrany prezes zwrócił uwagę, że w obecnej kadencji Związek ma szansę zrobić dużo dla polskiego samorządu z powodu dobrze zapowiadającej się współpracy z rządem. Jednocześnie stwierdził, że ustępujący szef ZMP Zygmunt Frankiewicz „niemożliwie wysoko podniósł poprzeczkę dla nowego prezesa”.
W Zarządzie Związku znaleźli się reprezentanci wszystkich opcji politycznych reprezentowanych wśród delegatów – proporcjonalnie do ich liczby w Zgromadzeniu Ogólnym. Podobną zasadę przyjęto przy wyborze członków Komisji Rewizyjnej.
Skład nowego Zarządu oraz Komisji wygląda następująco:
Jacek Sutryk, prezes ZMP, prezydent Wrocławia
Jakub Banaszek, wiceprezes ZMP, prezydent Chełma (Centroprawica)
Arkadiusz Chęciński, wiceprezes ZMP, prezydent Sosnowca (Koalicja Obywatelska)
Krzysztof Kosiński, wiceprezes ZMP, prezydent Ciechanowa (Trzecia Droga)
Krzysztof Matyjaszczyk, wiceprezes ZMP, prezydent Częstochowy (Centrolewica)
Anna Mieczkowska, sekretarz ZMP, prezydentka Kołobrzegu (Koalicja Obywatelska)
Magdalena Czarzyńska-Jachim, skarbnik ZMP, prezydentka Sopotu (Niezależni)
Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku (Niezależni)
Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla (Niezależni)
Emilian Bera, burmistrz Jawora (Niezależni)
Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz (Niezależni)
Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej (Niezależni)
Artur Łakomiec, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego (Niezależni)
Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa (Niezależni)
Edward Maniura, burmistrz Lublińca (Niezależni)
Jarosław Margielski, prezydent Otwocka (Centroprawica)
Beata Moskal-Słaniewska, prezydentka Świdnicy (Centrolewica)
Andrzej Pietrasik, burmistrz Płońska (Niezależni)
Piotr Płudowski, burmistrz Łukowa (Niezależni)
Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka (Koalicja Obywatelska)
Piotr Psikus, burmistrz Kępna (Niezależni)
Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina (Niezależni)
Tomasz Szczerba, burmistrz Wojkowic (Niezależni)
Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha (Koalicja Obywatelska)
Marian Szkudlarek, burmistrz Swarzędza (Niezależni)
Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku (Niezależni)
Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy (Koalicja Obywatelska)
Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola (Niezależni)
Radosław Witkowski, prezydent Radomia (Koalicja Obywatelska)
Krzysztof Żuk, prezydent Lublina (Koalicja Obywatelska)
Komisja Rewizyjna
Marcin Bazylak, przewodniczący, prezydent Dąbrowy Górniczej (Centrolewica)
Marcin Witko, wiceprzewodniczący, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego (Centroprawica)
Maciej Gramatyka, prezydent Tychów (Koalicja Obywatelska)
Łukasz Kapczyński, burmistrz Glinojecka (Trzecia Droga)
Agnieszka Rupniewska, prezydent Zabrza (Niezależni)
W Warszawie przyjęta została uchwała określająca program działania Związku w I roku dziewiątej kadencji samorządowej. Wskazuje ona osiem priorytetów, jakim będzie poświęcać uwagę Związek w najbliższych 12 miesiącach. Jest to przede wszystkim nowa ustawa o dochodach JST, zapewniająca odbudowę dochodów własnych miast i adekwatne do zakresu finansowanie zadań własnych i zleconych, a także realizację polityki rozwoju. Związek stoi na stanowisku, że należy uwzględnić konieczność uzupełnienia obniżonych dochodów we wpływach budżetu państwa z podatku PIT przed wprowadzeniem nowych rozwiązań, zwłaszcza w roku 2024.
Na listę priorytetów delegaci wpisali także ustawę o zrównoważonym rozwoju miast, która będzie uwzględniała możliwość współdziałania w miejskich obszarach funkcjonalnych, a także kwestię transformacji energetycznej gospodarki miejskiej, umożliwiającej budowanie samodzielności energetycznej miast, z wykorzystaniem wytwarzanej przez podmioty gospodarki komunalnej taniej energii odnawialnej w ramach zamówień wewnętrznych.
Związek ponadto chce wspierać miasta członkowskie we wdrażaniu reformy planowania przestrzennego i strategicznego, a także walczyć o zwiększenie nakładów na edukację publiczną, docelowo do poziomu 3% PKB. Mówi także o konieczności uporządkowanie gospodarki wodociągowo-kanalizacyjnej oraz gospodarki odpadami (w tym niebezpiecznymi). – Jest sytuacją kuriozalną, że mieszkańcy mają finansować likwidację tych składowisk podczas gdy nie mają nic wspólnego z tą przestępczą działalnością – zwracał uwagę senator Frankiewicz.
Zgromadzenie Ogólne przyjęło Stanowisko w sprawie skutków projektu zmiany rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagrodzeń pracowników samorządowych oraz Apel w sprawie konieczności poprawienia sytuacji finansowej polskich miast (oba dokumenty w załączeniu). (epe)