Nowelizacja tzw. ustawy pomocowej

Opublikowano: 28.04.2022
Ukraina-kolory.jpg
Parlament przyjął nowelizację tzw. specustawy pomocowej dla uchodźców z Ukrainy. Udało się do niej wprowadzić dwie samorządowe poprawki - dotyczącą dostępu do bazy informatycznej oraz okresu przejściowego dotyczącego wniosków o świadczenie 40 zł

Nowelizacja ustawy zakłada wydłużenie z 60 do 120 dni (czyli do 30 czerwca br.) wypłaty świadczeń w wysokości 40 zł dziennie za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom. Jak mówił pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy, Paweł Szefernaker, z szacunków samorządów oraz wojewodów wynika, że z pomocy tej skorzysta do 600 tysięcy osób.

Dzięki interwencji strony samorządowej, we współpracy z MSWiA udało się wprowadzić do nowelizacji ustawy poprawkę, która wprowadza okres przejściowy dotyczący składania wniosków o świadczenie 40 zł. W pierwszym okresie we wniosku nie trzeba było wpisywać numeru PESEL, teraz będzie on obowiązkowy. Ustalono zapis, że do czasu wydania nowego wzoru wniosku o świadczenie, gminy mogą stosować stary wzór. To oznacza, że urzędnicy nie będą musieli wzywać obywateli do uzupełnienia wniosku.

Druga poprawka została wprowadzona dzięki interwencji przedstawiciela Związku Miast Polskich, który wywalczył pełen dostęp gmin do bazy wniosków o świadczenie, którą będzie prowadził minister cyfryzacji. To ważna poprawka, zwłaszcza że samorządy będą tworzyć ww. bazę. W pierwotnej wersji resorty: cyfryzacji, spraw wewnętrznych i administracji oraz wojewodowie mieli pełen dostęp do bazy, a JST - tylko w ograniczonym zakresie.

Znowelizowana ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

hh

Partnerzy