W maju br. ukazała się publikacja Pomorski Thinkletter 1(8)/2022 pt. Jaka logika rozwoju miast?, której partnerem jest Związek Miast Polskich.
Publikacja - pod redakcją dr. Jana Szomburga, Jana M. Szomburga, Adama Leśniewicza, Marcina Wandałowskiego - zawiera m.in. tekst Aldo Vargasa-Tetmajera pt. Co zapewni miastom przyszłość?
Miasta to podstawa ludzkiej cywilizacji. Autor szuka odpowiedzi na następujące pytania: Co sprawia, że jedne „rozkwitają” a drugie „obumierają”? Jak wspierać wyludniające się ośrodki małe i średnie? Czy da się przygotować na zdarzenia nagłe i niespodziewane? Dlaczego to nie miejsce zamieszkania definiuje miejskość? Jak projektować miasto by umiało zaspokajać także przyszłe, jeszcze nieznane potrzeby mieszkańców? Czy planowanie strategiczne ma znaczenie w czasach tak dużej zmienności?
20 maja br. odbyła się również debata on line towarzysząca temu wydaniu z udziałem: dr. Wojciecha Szczurka, prof. Tadeusza Markowskiego, dr Justyny Pokojskiej, Daniela Wąsika, Naczelnik Wydziału Polityki Miejskiej, Dept. Strategii, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w zastępstwie dr Renaty Calak, Dyrektorki tegoż departamentu. Debatę prowadził Andrzej Halesiak, ekspert ds. gospodarczych. Link do retransmisji debaty: https://www.youtube.com/watch?v=O28KMicbxdA
Pomorski Thinkletter to nowy jakościowo hub komunikacyjny wokół wyzwań rozwojowych Pomorza i Polski zainicjowany oraz wydawany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (z siedzibą w Gdańsku) w ramach Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego.
Pomysłodawcom zależy, aby Pomorski Thinkletter był przestrzenią skupiającą przedstawicieli różnych sektorów i branż — zarówno osoby zaangażowane społecznie, jak i sektor nauki, biznesu czy administracji. Chcą, aby była to agora wielostronnej dyskusji, wymiany doświadczeń oraz uspójniania perspektyw.
Zachęcają do zapisania się do grona stałych odbiorców, aby informację o nowych wydaniach otrzymywać bezpośrednio na adres e‑mail. Subskrypcja jest bezpłatna.
Dotychczas opublikowane numery:
• 1/2020 Pomorskie miasta wobec pandemii i wyzwań klimatycznych
• 2/2020 Stawka i oblicza cyfryzacji
• 3/2020 Siła lokalności dla budowy Europejskiego Zielonego Ładu
• 1/2021 Siła sąsiedztwa i lokalności dla budowy lepszej Polski
• 2/2021 Drogi do innowacyjnych regionów i Polski
• 3/2021 Sens i drogi do Zielonego Ładu
• 4/2021 Człowiek vs. algorytmy i sztuczna inteligencja – kto kogo zaprogramuje?
Wszystkie numery w wygodnym formacie PDF można pobrać na stronie www.kongresobywatelski.pl