Zespół ds. Uchodźców Wojennych z Ukrainy zajmie się sprawami związanymi z realizowaniem przez jednostki samorządu terytorialnego zadań w związku z przybyciem do Polski obywateli Ukrainy, wskutek działań wojennych prowadzonych na terytorium tego państwa oraz obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności z zakresu: edukacji, zdrowia oraz polityki społecznej.
Zespół może powołać grupy tematyczne, w szczególności dotyczących edukacji, zdrowia, polityki społecznej. Do tych grup może powoływać osoby nie będące członkami Zespołu, np. ekspertów.
Zespół będzie liczył 12 osób, po stronie rządowej będą to przedstawiciele kierownictwa ministerstw zaangażowanych bezpośrednio w prace legislacyjne i przygotowanie rozwiązań na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy. Ze strony samorządowej mają to być przedstawiciele JST zaangażowani w dotychczasowe prace rządowo-samorządowe w tej kwestii.
Pierwsze, konstytuujące spotkanie nowego zespołu zaplanowano już na 28 kwietnia w formule wideokonferencji.
Prezydent Sopotu, Jacek Karnowski, przedstawiciel Związku Miast Polskich w KWRIST zaapelował, by zespół doraźny działał do końca sierpni br., a następnie, by kwestią przygotowania całościowej polityki migracyjnej naszego kraju zajęły się stałe zespoły: ds. Ustrojowych oraz ds. Międzynarodowych.
hh