O ciepłownictwie w bliskiej i dalekiej przyszłości

Opublikowano: 19.10.2022
Webinarium_Partnerskie_copy.jpg
W imieniu Unii Metropolii Polskich zapraszamy 24 października na webinarium, podczas którego będzie poszukiwana odpowiedź, jak przetrwać najbliższy i kolejne sezony grzewcze, oraz co zrobić, aby ciepło było dostępne po racjonalnej cenie.

Spotkanie odbędzie się online na platformie Zoom: 

https://us02web.zoom.us/j/85697205800?pwd=cnF1N284MDRhRXNyL2JsTzc0czU4UT09

Passcode: 589404

Webinar ID: 856 9720 5800

Podczas webinarium UMP postara się spojrzeć na ciepłownictwo i ogrzewnictwo z dwóch perspektyw, krótko- i długoterminowej. Przedstawione zostaną dwie prezentacje, które będą starały się odpowiedzieć na pytania, co zrobić już teraz, aby przetrwać najbliższy i kolejne sezony grzewcze oraz co zrobić, aby na przestrzeni kilkunastu lat ciepło było dostępne w racjonalnej cenie, nie podlegało perturbacjom rynku paliw i wpływom geopolitycznym.

W najbliższej dekadzie ciepłownictwo i ogrzewnictwo w Polsce będą musiały przejść rewolucję. Wpływa na to ma wiele czynników, wśród nich drastycznie rosnące ceny surowców i wykluczanie paliw sprowadzanych z Rosji, a z drugiej strony - przestarzała technika i infrastruktura ciepłownicza. W trakcie webinarium eksperci Forum Energii ds. ciepłownictwa przedstawią wnioski z dwóch analiz:

  1. „Jak przygotować gospodarstwa domowe na wojnę energetyczną z Rosją?”

Surowce energetyczne, w tym gaz, stały się narzędziem gry wojennej. Rosja szantażuje Europę przerwami w dostawach gazu, Polska już wcześniej świadomie odcięła się od rosyjskich dostaw tego surowca, wykorzystywanego m.in. przez gospodarstwa domowe do ogrzewania. Jednocześnie znaczna część domów w Polsce ogrzewana jest węglem, który aż w 90% był sprowadzany z Rosji.


To sprawia, że u progu zimy jesteśmy w środku kryzysu energetycznego. Można jednak podjąć działania, które pozwolą ograniczyć rolę gazu i węgla w ogrzewnictwie. W trakcie prezentacji opowiemy, jak w perspektywie roku 2027 można zmniejszyć zużycie gazu o 65% i węgla o 75% w gospodarstwach domowych.

  1. „Neutralny klimatycznie system ciepłowniczy w Warszawie”

Dyskusja o ograniczaniu roli węgla czy gazu w gospodarce przyspiesza nie tylko z powodów klimatycznych – ale także geopolitycznych. Ciepłownictwo systemowe jest w coraz trudniejszej sytuacji. Pilnie potrzebujemy liderów zmiany – tych, którzy pokażą, że osiągnięcie neutralności klimatycznej w polskich warunkach jest możliwe i przyniesie korzyści.

Forum Energii przeanalizowało, czy warszawski system ciepłowniczy może osiągnąć neutralność klimatyczną – w jakim czasie i jakim kosztem. Przyglądamy się stolicy Polski jako miastu, w którym żyje coraz więcej ludzi i które szybko się rozbudowuje – a co za tym idzie przybywa budynków, które muszą być zaopatrzone w prąd i ciepło. Wybraliśmy metropolię, ponieważ dyskusja o potrzebach ciepłownictwa skupia się głównie wokół systemów w małych miastach i to tam kierowane jest rządowe wsparcie. Za mało koncentrujemy się na wyzwaniach stojących przed dużymi systemami ciepłowniczymi w aglomeracjach. Ze względu na szereg ograniczeń logistycznych i przestrzennych, wyzwania w dużych miastach są inne niż w małych systemach ciepłowniczych.

Prowadzący:

Andrzej Rubczyński

Senior Advisor, Strategia Ciepłownictwa

Manager branży energetycznej z wieloletnią praktyką w przedsiębiorstwach krajowych i zagranicznych, m.in. w PGNIG TERMIKA, Vattenfall i GIE – Ansaldo. W początkowym okresie swojej kariery zawodowej piastował funkcje operacyjne, by następnie podjąć się kierowania działalnością inwestycyjną. Miniona dekada to okres związany z wykonywaniem analiz fundamentalnych dla rynku energii oraz makrootoczenia sektora energetyki, a także z tworzeniem strategii rozwoju i długoterminowych planów inwestycyjnych macierzystej firmy. Wiedza ekspercka z zakresu rynków energii i ciepła oraz legislacji sektorowej pozwala mu na aktywne uczestnictwo w działalności organizacji branżowych nakierowanych na tworzenie koncepcji rozwoju nowoczesnej energetyki krajowej i sektora ciepłownictwa. Autor i współautor wielu raportów branżowych opracowywanych przez Forum Energii.

Piotr Kleinschmidt

Senior Project Manager | Strategia Ciepłownictwa

W Forum Energii wspiera prace w obszarze strategii dla ciepłownictwa. Zawodowe doświadczenie zdobywał w firmach z sektora ciepłownictwa, elektroenergetyki oraz energetyki rozproszonej. Zajmował się szeroko pojętą analizą biznesową, koordynowaniem projektów energetycznych oraz budową nowych gałęzi działalności spółki ciepłowniczej. Absolwent energetyki na Politechnice Gdańskiej. Koordynował pracę portalu energetycznego „Energiaimy” w Gdańsku uczestnicząc w wielu konferencjach i szkoleniach branżowych. Alumn VIII edycji programu Akademia Energii organizowanej przez Fundację im. Lesława Pagi oraz zwycięzca programu stypendialnego „Kierunek Grupa GPEC”.

Serdecznie zapraszamy.

Partnerzy