O zielonej transformacji i rozwoju miast w Pomorskim Thinkletterze

Opublikowano: 28.04.2023
Clipboard01.jpg
Autorzy Pomorskiego Thinklettera nr 1(12)/2023 zapraszają do refleksji, jak niespokojne czasy i nowe globalne wyzwania zmienią oblicze naszych miast. Jest to numer specjalny, wydany z okazji 3‑lecia kwartalnika.

W ramach najnowszego numeru kwartalnika pt. Zielona transformacja i rozwój miast (także w załączeniu) są podejmowane odpowiedzi m.in. na takie pytania:

  • Niezależność energetyczna miast – jak ją tworzyć?
  • Dlaczego bez modernizacji budynków nie będzie zielonej transformacji?
  • Zurbanizowany ślad węglowy – jak go redukować?
  • Co ze strategią rozwoju w niespokojnych czasach?
  • Czego możemy się nauczyć od mniejszych ośrodków?
  • Jak wzmacniać wspólnotowość miejską przez kulturę?

Na publikację składa się ponad 30 zróżnicowanych tekstów, w ramach których głos zabrali zarówno liderzy miast, jak i naukowcy, architekci, urbaniści czy działacze miejscy.

Jest to numer specjalny, wydany z okazji 3‑lecia kwartalnika „Pomorski Thinkletter”. W 12 kompleksowych publikacjach zabrało dotychczas głos blisko 300 autorów, a debaty online towarzyszące kolejnym numerom zgromadziły ponad 37 tys. widzów

Demokratyczne społeczeństwo obywatelskie zakłada ze swej istoty potrzebę – a nawet konieczność – wspierania ośrodków myśli intelektualnej w całym państwie, a nie tylko jego centrum. Bez tego nie byłoby lwowskiej szkoły matematycznej – matecznika Stefana Banacha, semantycznej definicji prawdy Alfreda Tarskiego, ani polskich kryptologów z Poznania, którzy złamali szyfry Enigmy. Przypominam to w kontekście działalności „Pomorskiego Thinklettera”, by uświadomić jak ważne znaczenie mają pozawarszawskie i regionalne ośrodki myśli twórczej, takie jak właśnie ten kwartalnik.

prof. Adam Daniel Rotfeld
Uniwersytet Warszawski, Wiceminister Spraw Zagranicznych w latach 2001‑2005

„Pomorski Thinkletter” należy zaliczyć do nielicznych już ośrodków idei, które patrzą na wyzwania stojące przed Polską i Polakami z perspektywy dobra wspólnego i troski o państwo. Publikacje z tej serii nie są jednak „zestawem gotowych rekomendacji” czy kolejnym wycinkowym raportem – traktują czytelnika po partnersku. Asystują na drodze do prawdy oraz prowadzą ku „istocie rzeczy” – nie narzucając jednej interpretacji świata.

Anna Streżyńska
ekspert rynku ICT, Minister Cyfryzacji w latach 2015‑2018

„Pomorski Thinkletter” i działania Kongresu Obywatelskiego są jak świeże powietrze w dość gnuśnej i nadmiernie spolityzowanej debacie publicznej.

prof. Eugeniusz Smolar
Członek Rady Fundacji, Centrum Stosunków Międzynarodowych

Już wkrótce kolejne numery kwartalnika „Pomorski Thinkletter”.

Zapisz się!

Załączniki:
Pomorski Thinkletter nr 1(12)/2023

Partnerzy