W naborze wnioski złożyło 119 ze 139 uprawnionych miast. 117 wniosków uzyskało pozytywną ocenę formalną i zostało skierowanych do dalszej oceny merytorycznej. 2 wnioski zostały odrzucone.
Pełna lista miast wraz z wynikiem oceny formalnej (PDF 56 KB)
Przypomnijmy że Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast ma na celu podniesienie jakości życia mieszkańców średnich miast w Polsce, aby zmniejszyć różnice społeczno-gospodarcze w naszym kraju Program daje szansę miastom na wypracowanie bądź redefinicję „koła zamachowego” ich rozwoju. Umożliwia przygotowanie i sprzyja powstaniu projektów, które będą zawierać zestaw inwestycji infrastrukturalnych i działań miękkich, realizowanych przez miasta wraz z parterami, np. sąsiednimi gminami, z którymi miasto ma powiązania funkcjonalne. Program zakłada również wzmocnienie procesu zarządzania strategicznego w miastach uczestniczących w konkursie poprzez szkolenia pracowników, usługi doradcze oraz – na etapie realizacji projektów – wymianę dobrych praktyk z miastami szwajcarskimi.
Aby miasto mogło ubiegać się o dofinansowanie, musiało być zakwalifikowane przez Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego do grona 139 miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze.
Miasta, które zakwalifikują się do Programu, zostaną objęte zarówno wsparciem finansowym, jak i doradczym. Doradztwem zajmie się Związek Miast Polskich.
Budżet programu to 327,882 mln franków szwajcarskich, w tym:
- 278,7 mln - wkład Szwajcarii,
- 49,182 mln - wkład krajowy.
Program jest finansowany ze środków drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
