Od drzewa do miasta – laboratorium wiedzy o zieleni miejskiej

Opublikowano: 21.04.2022
Webinar-drzewa.png
Jakie wyzwania stoją przed miastami? I jak w ich rozwiązaniu mogą pomóc drzewa? O tym mowa będzie podczas webianrium organizowanego w ramach Projektu „Od drzewa do miasta – laboratorium wiedzy o zieleni miejskiej”.

Drzewa są zielonym kapitałem miast. Zwiększają walory estetyczne przestrzeni, ograniczają gwałtowny spływ wód opadowych i zmniejszają ryzyko podtopień. Ich obecność wpływa też na lokalny klimat i jakość powietrza. Tylko czy zdajemy sobie z tego sprawę?

Pomimo rozlicznych korzyści, jakich nam dostarczają, drzewa wciąż bywają niedoceniane. Niestety, ich liczba w polskich miastach z roku na rok maleje. Dzieje się tak przede wszystkim z braku świadomości społecznej na temat wymienionych wyżej korzyści, jak również przez skupianie się na kosztach utrzymania i pielęgnacji miejskich terenów zieleni.

Dlatego poprzez projekt „Od drzewa do miasta – laboratorium wiedzy o zieleni miejskiej”, realizowany w partnerstwie z Fundacją VEOLIA Polska oraz firmą Asplan Viak, Centrum UNEP/GRID-Warszawa działa na rzecz zwiększenia świadomości na temat obszarów zieleni miejskiej oraz wartości świadczonych przez nie usług ekosystemowych.

Podczas webianru „Jakie wyzwania stoją przed miastami? I jak w ich rozwiązaniu mogą pomóc drzewa?” eksperci przybliżą problemy i wyzwania, jakie stoją przed miastami, oraz opowiedzą o tym, w jaki sposób można się z nimi mierzyć. Zaprezentowane zostaną również wyniki badań ekonomistów z Uniwersytetu Warszawskiego, pokazujące wymierną wartość korzyści świadczonych przez drzewa w polskich miastach, oraz pokazane dobre praktyki, jak biznes może wspierać miasta w zrównoważonym rozwoju.

Webinar odbędzie się 27 kwietnia o godz. 10:00 na platformie Zoom. Udział w nim jest bezpłatny. 

Rejestracja na webinar oraz program – TUTAJ

„Od drzewa do miasta – laboratorium wiedzy o zieleni miejskiej” korzysta z dofinansowania o wartości 688 178,00 zł otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i Funduszy norweskich. Celem projektu jest zmiana świadomości mieszkańców miast na temat korzyści, jakie czerpią z miejskiej zieleni. Projekt korzysta również z dofinansowania z budżetu państwa o wartości 121 443,00 zł.


Partnerzy