Zbigniew Woźniak był polskim socjologiem, nauczycielem akademickim i urzędnikiem państwowy, profesorem nauk humanistycznych, podsekretarzem stanu w Urzędzie Rady Ministrów (1992–1993) i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (1997–1999) oraz cenionym ekspertem Związku Miast Polskich w latach 2000-2007. Profesor Woźniak był wybitnym specjalistą z zakresu m.in. gerontologii, socjologii medycyny i pracy socjalnej.
W 1973 r. ukończył studia socjologiczne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, gdzie został następnie nauczycielem akademickim. Następnie doktoryzował się, zaś w 1992 r. habilitował się na podstawie rozprawy „Socjomedyczne aspekty funkcjonowania rodziny”. 24 stycznia 2001 r. otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.
Został współorganizatorem programów w zakresie promocji zdrowia i reform systemu ubezpieczeń. Od 1 sierpnia 1992 r. do 27 października 1993 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu w Urzędzie Rady Ministrów i zarazem sekretarza Komitetu Społecznego Rady Ministrów. Doradzał też wicepremierowi Pawłowi Łączkowskiemu. Ponownie zajmował stanowisko wiceministra w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów od 1 grudnia 1997 r. do 5 marca 1999 r. W latach 1998–1999 był pełnomocnikiem premiera ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. W 2010 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.
Profesor wypracował założenia projektu ustawy o działalności pożytku publicznego, który był punktem wyjścia do dziś obowiązującej ustawy. Jako ekspert współpracował z samorządami w zakresie budowania zintegrowanego podejścia do lokalnej polityki społecznej. Swoją wiedzę udostępniał szeroko wszystkim zainteresowanym, zarówno w formie opracowań jak i warsztatów, szkoleń itp. Angażował się we wszystkie sprawy, które służyły naprawie polskiego systemu opieki zdrowotnej oraz rozwojowi usług społecznych.
Zbyszek Wożniak był ekspertem Związku Miast Polskich w latach 2000-2007. Współtworzył System Analiz Samorządowych (SAS), czyli pierwszy w Polsce system monitorowania rozwoju lokalnego i jakości usług publicznych w miastach, w kontekście danych z pomocy społecznej. Jest autorem i współautorem licznych opracowań dotyczących SAS, w tym opracowania „POMOC SPOŁECZNA W MIASTACH CZŁONKOWSKICH ZMP. Zasoby i funkcjonowanie w latach 2000-2005”. Uczestniczył w różnych konferencjach promujących SAS oraz zabierał głos na inne tematy związane z pomocą społeczną na forum Związku Miast Polskich. Bywał także częstym gościem Komisji Polityki Społecznej ZMP i doradzał przedstawicielom miast jako ekspert do spraw polityki senioralnej, która była zawsze nie tylko w centrum jego zainteresowań, ale też bliska jego sercu. Skromny, otwarty, o szerokiej wiedzy, dużej wrażliwości i obdarzony niesamowitym poczuciem humoru.
Rodzinie, bliskim, przyjaciołom i współpracownikom składamy wyrazy serdecznego współczucia.
Biuro ZMP