Ostrowiec Świętokrzyski - Profilaktyka zamiast leczenia

Opublikowano: 10.08.2017
Amazonki.jpg
Bezpłatne badania cytologiczne oraz konferencja dotycząca profilaktyki cukrzycy - to dwa ważne zadania, które zyskały dofinansowanie ze środków gminnych.

Bezpłatne badania cytologiczne oraz konferencja dot. profilaktyki cukrzycy, to dwa ważne zadania, które dzięki wsparciu prezydenta miasta Jarosława Górczyńskiego zyskały dofinansowanie ze środków gminnych w ramach tzw. małych grantów.

- O tym, że zdrowie jest najważniejsze i najcenniejsze nikogo nie trzeba przekonywać. Dlatego profilaktyka zdrowotna oraz tego typu kampanie są dla mnie tak ważne. Zdrowi i szczęśliwi mieszkańcy to nasz priorytet i mimo, że zadania z zakresu służby zdrowia nie podlegają prezydentowi, to na ile mogę wpieram takie działania. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że w zainicjowane akcje włączyły się związane z ostrowiecką służbą zdrowia radne miejskie i powiatowe, które poświęcają swój czas podczas organizowanych „Sobót ze zdrowiem”. W tym miejscu nie mogę nie przypomnieć o środkach przekazywanych regularnie borykającemu się nieustannie z problemami finansowymi szpitalowi powiatowemu, w celu doposażenia tej placówki w niezbędny, a brakujący sprzęt. Taka dotacja została chociażby przyznana na ostatniej sesji na zakup echokardiografu. Dziękuję radnym za jednogłośne poparcie tej inicjatywy – komentuje powody swojej decyzji prezydent miasta Jarosław Górczyński. – Mam nadzieję, że z realizowanych kampanii skorzysta jak największa liczba mieszkańców.

Dzięki jednej z podpisanych z gminą umów mieszkanki Ostrowca Świętokrzyskiego mają szansę skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych, organizowanych przez Stowarzyszenie Amazonka.

- Dziękuję prezydentowi za pomoc w realizacji tej ważnej akcji zdrowotnej. Cytologia, to badanie, które polega na mikroskopowej ocenie komórek pobranych z szyjki macicy. Dzięki niemu można wykryć stany przedrakowe i zapobiec tej chorobie – wyjaśnia Danuta Ogórek, prezes Stowarzyszenia „Ostrowiecki Klub Amazonka” – Nasze działania mają pomóc w zwiększeniu świadomości kobiet w tej materii, a docelowo ograniczyć ilość zgonów spowodowanych rakiem szyjki macicy. Pamiętajmy, że jeśli zmiany zostaną wykryte odpowiednio wcześnie, istnieje szansa na ich całkowite wyleczenie – dodaje pani Prezes.

Natomiast, podczas zaplanowanej na październik konferencji ostrowczanie będą mogli dowiedzieć się o metodach zapobiegania cukrzycy. Na spotkaniu zostaną zaprezentowane nowinki medyczne w tym zakresie, pokazana zostanie rola zdrowego trybu życia, stosowanie odpowiedniej diety oraz rola aktywności fizycznej. Osoby chore przejdą instruktaż jak radzić sobie z chorobą na co dzień. W trakcie konferencji będzie można wykonać pomiar cukru we krwi oraz skorzystać z porad specjalistów.

- Mamy nadzieję, ze tematyka naszej konferencji zaciekawi mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego i dotrze do osób chorych na cukrzycę, którzy tym samym przełamią wstyd związany z tą chorobą. Cukrzyca dotyka całe rodziny i mimo, że jest dość powszechna wykrywana jest często dość późno, a jej objawy spotykają się niejednokrotnie z niezrozumieniem społecznym. Dlatego tak ważne jest podnoszenie świadomości społecznej w tym temacie – mówi Anna Gierczak z ostrowieckiego oddziału Stowarzyszenia Diabetyków. – Cieszę się, że w gminie znalazły się środki, które wesprą nasze działania.

Przypomnijmy, że także radni miejscy włączyli się w realizację działań podnoszących świadomość i stan zdrowia mieszkańców. Byli inicjatorami wprowadzenia w Ostrowcu Świętokrzyskim akcji bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom. Na ten cel w latach 2015- 2016 z budżetu gminy przeznaczono 100 tysięcy złotych.

Partnerzy