Przypomnijmy, że Fundusz Pomocy został utworzony na mocy specustawy, aby zapobiec kryzysowi humanitarnemu spowodowanemu inwazją Rosji na Ukrainę. Celem Funduszu jest zapewnienie finansowania i współfinansowania wsparcia dla Ukrainy, w tym również na dodatkowe zadania oświatowe związane z nauczaniem dzieci ukraińskich, realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Ponieważ jest to nowy Fundusz i nowa forma pomocy, przedstawiciele miast zgłosili wiele szczegółowych pytań, dotyczących np. możliwości przekazywania środków z Funduszu na wynagrodzenia nauczycieli, dowozu ukraińskich uczniów, zakupu żywności do przygotowania posiłków dla uczniów i wiele innych.
Jak wyjaśnia strona rządowa, „środki z Funduszu Pomocy są przekazywane w celu wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w realizacji dodatkowych zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy - w terminach miesięcznych i mogą być wykorzystane na finansowanie lub dofinansowanie, lub zwrot wydatków, lub kosztów poniesionych od dnia, w którym realizowane były dodatkowe zadania oświatowe, o których mowa w art. 50 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.”
Pytania i odpowiedzi udzielone przez Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki publikujemy poniżej: