Partnerstwa samorządowe pytają mieszkańców o opinie

Opublikowano: 23.09.2021
Namys__w-Rynek.jpeg
Kolejne partnerstwa w całej Polsce, utworzone w ramach projektu „Pilotaż Centrum Wsparcia Doradczego” przedstawiły mieszkańcom do zaopiniowania projekty strategii terytorialnych tych obszarów.

„Obszar Funkcjonalny Wschodnie Powiśle”

Od początku 2021 roku trwały prace nad Strategią Terytorialną Partnerstwa pod nazwą „Obszar Funkcjonalny Wschodnie Powiśle”. W jego skład wchodzą Miasto i Gmina Prabuty oraz gminy Dzierzgoń, Mikołajki Pomorskie, Stary Targ, Stary Dzierzgoń, Ryjewo i Gardeja.

W tę wspólną pracę zaangażowani byli przedstawiciele wszystkich gmin Partnerstwa oraz doradcy ze Związku Miast Polskich. W toku tworzenia dokumentu, w różnych etapach, zaangażowani w proces byli także przedstawiciele społeczności – liderzy lokalni, a nawet uczniowie starszych klas szkół ponadpodstawowych, którzy wyrażali swoje opinie i zgłaszali uwagi.

Teraz Rada Partnerstwa i Grupa Robocza prezentują wstępny, roboczy projekt końcowego dokumentu. Zawiera on streszczenie opracowania diagnostycznego, misję, wizję, cele strategiczne i operacyjne oraz wskazania projektów strategicznych i uzupełniających, które mają wzmocnić rozwój Partnerstwa.

To ważny moment, ale nie koniec pracy nad dokumentami strategicznymi. Po przyjęciu Strategii członkowie Partnerstwa będą wspólnie pracować nad wstępnymi analizami wykonalności najważniejszych wybranych do realizacji projektów, które wzmocnić mają obszar funkcjonalny Wschodnie Powiśle.

„Partnerstwo na 307”

Również włodarze gmin skupionych w „Partnerstwie na 307” w ubiegłym roku przystąpili do projektu „Centrum Wsparcia Doradczego – pilotaż”. Partnerstwo tworzą Miasto i Gmina Namysłów oraz Miasto i Gmina Kępno, powiaty namysłowski i kępiński oraz gminy Domaszowice, Wilków, Świerczów, Rychtal, Baranów i Trzcinica.

Celem realizowanego projektu jest przygotowanie strategii terytorialnej Partnerstwa.

Jeszcze przez kilka dni mieszkańcy tego obszaru, a także liderzy lokalni, przedsiębiorcy oraz wszystkie osoby zainteresowane mogą zgłaszać swoje uwagi do strategii.

„Partnerstwo na 307” zlokalizowane jest w południowo-zachodniej części Polski. Zajmuje obszar o łącznej powierzchni 884,36 km². Obszar zamieszkuje łącznie ponad 78 tys. osób W skład „Partnerstwa na 307” wchodzi 10 jednostek samorządu terytorialnego z pogranicza województw wielkopolskiego i opolskiego. Samorządy te połączył jeden wspólny cel: zrównoważony rozwój obszarów zagrożonych marginalizacją, na obszarze funkcjonalnym miast powiatowych Kępno i Namysłów oraz próba przywrócenia rozwoju obszaru w oparciu o planowany ciąg pieszo-rowerowy na śladzie byłej linii kolejowej nr 307. Zawiązana współpraca w swoim założeniu powinna doprowadzić do rozwoju obu niedużych ośrodków gospodarczych i oddziaływać pozytywnie na tereny zagrożone marginalizacją – ościenne gminy wiejskie.


„Sieradzkie+”

Trwają także konsultacje społeczne dotyczące partnerskiego programu gmin powiatu sieradzkiego „Sieradzkie+”.
Od jesieni 2020 r. powiat sieradzki wspólnie z samorządami gmin: Błaszki, Brzeźnio, Burzenin, Brąszewice, Goszczanów, Klonowa, Wróblew, Warta, Złoczew uczestniczy w projekcie pilotażowym „Centrum Wsparcia Doradczego”, którego organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy ze Związkiem Miast Polskich.

Obszar partnerstwa tworzą głównie gminy o charakterze rolniczym. Współpraca na szczeblu ponadgminnym dotyczy jak dotąd głównie wykorzystania walorów turystycznych i przyrodniczych wzdłuż rzeki Warty i wokół zbiornika Jeziorsko – „Przymierze Jeziorsko” i gospodarki odpadami – „Związek Komunalny czyste miasto, czysta gmina”. Jednakże nie są w nią zaangażowane wszystkie gminy tworzące partnerstwo.

Jako kluczowy problem członkowie Partnerstwa zdefiniowali małą atrakcyjność osiedleńczą i inwestycyjną obszaru. Obszar partnerstwa pełni głównie funkcję zaplecza produkcji rolniczej oraz osadniczą, kluczową sprawą jest więc zapewnienie dobrej dostępności komunikacyjnej.

„Chcemy, aby nasz powiat (obszar partnerstwa) był czysty, zadbany, przyjazny dla mieszkańców oraz gości. Mieszkańcom zapewniał wysoką jakość edukacji, dostęp do opieki zdrowotnej i bogatą ofertę miejsc pracy. Zarówno mieszkańcom jak i gościom zapewniał atrakcje kulturalne i ofertę turystyczną” – czytamy w projekcie Strategii Partnerstwa.

Misją partnerstwa jest zapewnienie większej efektywności działania administracji samorządowej poprzez wspólne i skoordynowane działania zmierzające do rozwoju obszaru i zaspokojenia potrzeb mieszkańców.

Przypomnijmy, że projekt „Pilotaż Centrum Wsparcia Doradczego” poprzez bezpośrednie doradztwo ZMP w strategicznym planowaniu rozwoju 38 partnerstw samorządowych, ma na celu popularyzowanie idei partnerstwa międzysamorządowego, wzmocnienie zdolności gmin i powiatów do podejmowania przemyślanej i celowej współpracy oraz planowania kompleksowych przedsięwzięć aktywizujących potencjał obszaru partnerstwa i budujących jego rozwój.

Dzięki współpracy Związku Miast Polskich, samorządów lokalnych i regionalnych oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, dla ponad 370 partnerskich gmin i powiatów z obszarów borykających się z problemami rozwojowymi przygotowywane są diagnozy sytuacji społeczno-gospodarczo-przestrzennej, a następnie strategie terytorialne oraz pakiety przedsięwzięć podnoszące jakość życia mieszkańców.

Partnerzy