Doradcy ZMP przybliżą uczestnikom webinaru zagadnienie partycypacji społecznej w realizacji projektów miejskich.
W programie szwajcarskim wszystkie działania powinny przejść szerokie konsultacje społeczne, zarówno na etapie podejmowania decyzji o ich realizacji, jak i później, podczas realizacji zadań. Na etapie pracy nad Wstępną Propozycją Projektu miasta przeprowadziły konsultacje społeczne dotyczące działań podstawowych i uzupełniających, uzyskując ich akceptację. Dzięki temu mamy pewność, że projekty załączone do wniosku odpowiadają rzeczywistym potrzebom mieszkańców. Zebrane opinie posłużą do wprowadzenia niezbędnych ulepszeń, a inwestycje będą odpowiadały oczekiwaniom ich użytkowników.
Ale czy wszystko można przewidzieć już na etapie projektów? Jakie uwagi pojawią się w trakcie budowy lub tuż przed jej zakończeniem? Czy będą one słyszalne w miejskich wydziałach inwestycji? Co można zmodyfikować, a jak to zrobić mądrze, aby nie wydłużyć budowy? Jakie korzyści i wyzwania wiążą się z angażowaniem mieszkańców podczas realizacji inwestycji oraz przez cały okres jej eksploatacji?
Podczas webinarium przedstawimy rozwiązania dotyczące prowadzenia partycypacji na trzecim etapie Programu Szwajcarskiego, które mają charakter uniwersalny i mogą stanowić pomocne wskazówki dla przedstawicieli samorządów w codziennej pracy. Zadbamy o faktyczne włączenie mieszkańców w realizację działań, by zapewnić, że inwestycje odpowiadają wcześniej zidentyfikowanym potrzebom.
Webinar będzie podzielony na kilka części:
Część 1
10:00 Otwarcie webinarium, przedstawienie zespołu i kontekstu webinarium. Przypomnienie harmonogramu Programu Szwajcarskiego. WPP zostały złożone, praca nad KPP przed nami. O co należy zadbać bez względu na wynik rankingu?
10:15 Partycypacja w procesie inwestycyjnym, czyli okazja do zwiększenia aktywności społecznej (WK)
10:25 Czym się różni promocja od partycypacji w Polsko Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast (WZ)
10:35 Plan uspołecznienia procesu, który będzie stanowił dobrą praktykę systemowego podejścia do budowania warunków dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego (WZ)
Część 2
10:45 Co można omawiać na etapie wykonawstwa? Wyznaczamy ramy deliberacji;
10:55 Przykłady działań i narzędzi wykorzystywanych podczas budowy i po jej zakończeniu, w polskich miastach: spacery badawcze, dni otwarte budowy, punkty konsultacyjne, warsztaty, geoankiety, platforma internetowa do zgłaszania alertów (WK)
11:10 Kto za tym stoi? Rola organizacji pozarządowych, animatorów dzielnicowych i architektów.
Część 3
11:20 Zapewnienie ciągłej współpracy mieszkańców przez cały czas trwania projektu i jego użytkowania, na przykładzie Parku Miejskiego w Lubartowie.
11:30 Q&A
Webinar poprowadzą: Lucyna Maury, Wojciech Zarzycki, Wojciech Kłosowski.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem wprowadzającym do zagadnienia zarządzania projektowego w aktualnościach tutaj: https://wsparciemiast.pl/planowanie-partycypacji-podczas-realizacji-inwestycji/
Serdecznie zapraszamy do udziału!
Rejestracja: https://wsparciemiast.pl/wydarzenie/webinar-moiw-01-04-partycypacja-w-procesie-inwestycyjnym-kpp/
