Jak czytamy w rozporządzeniu Rady Ministrów, do zadań Pełnomocnika Rządu do spraw Współpracy z Samorządem Terytorialnym należeć ma zapewnienie koordynacji działań strony rządowej w ramach prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W szczególności chodzi o zapewnienie koordynacji opracowywania harmonogramu prac Komisji; zapewnienie bieżącej, prawidłowej współpracy i wymiany informacji między administracją rządową a jednostkami samorządu terytorialnego, a także dokonywanie ocen oraz formułowanie wniosków „w zakresie doskonalenia współpracy między administracją rządową a jednostkami samorządu terytorialnego.
Pełnomocnik może wnosić, za zgodą premiera, do rozpatrzenia przez Radę Ministrów projekty dokumentów rządowych „wynikające z zakresu jego działania”. Może również powoływać zespoły o charakterze opiniodawczym lub do opracowania określonych zagadnień oraz - w zakresie swoich zadań - zlecać przeprowadzenie ekspertyz. Pełnomocnik przedstawiać będzie ponadto Radzie Ministrów analizy, oceny i wnioski związane z zakresem jego działania oraz sprawozdania ze swojej działalności.
Paweł Szefernaker 2010 uzyskał mandat radnego warszawskiej dzielnicy Śródmieście. Złożył go w lipcu 2014, wkrótce przed końcem kadencji[. W tym samym miesiącu wyznaczony przez komitet polityczny PiS na przewodniczącego Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości. Objął nadto funkcję wiceprzewodniczącego Europejskich Młodych Konserwatystów[. W wyborach w 2014 został radnym sejmiku zachodniopomorskiego.
W 2015 kierował internetową częścią kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy. W tym samym roku wystartował w wyborach do Sejmu w okręgu koszalińskim. Uzyskał mandat posła VIII kadencji. Od 16 listopada 2015 r. był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.