W Urzędzie Miasta Piły został podpisany list intencyjny, zawiązujący samorządową Koalicję na rzecz przeciwdziałania osteoporozie. Sygnatariusze listu, na czele z prezydentem Piotrem Głowskim, zobowiązali się do wspólnego działania w celu zapewnienia mieszkańcom Piły i północnej Wielkopolski dostępu do wczesnej diagnostyki osteoporozy i edukacji zdrowotnej na temat tej groźnej, a bagatelizowanej choroby.
W całym województwie wielkopolskim liczącym 3,5 miliona mieszkańców działają tylko 2 poradnie osteoporozy, obie zlokalizowane są w Poznaniu i jego okolicach (Poznań i Przeźmierowo).
– Wobec tak poważnego zagrożenia dla zdrowia publicznego, rolą samorządów jest występować z inicjatywą pilnych działań profilaktycznych. Dzięki naszej aktywności udało się pozyskać przychylność wielkopolskiego oddziału NFZ, który zobowiązał się, że ogłosi konkurs na poradnie osteoporotyczne w północnej Wielkopolsce. Zrobimy wszystko, aby taka poradnia powstała w Pile. Przygotowując projekt korzystaliśmy z doświadczenia i pomocy firmy Amgen – deklaruje Piotr Głowski, prezydent Piły.
Taki właśnie jest cel samorządowej Koalicji na Rzecz Przeciwdziałania Osteoporozie: stworzenie samorządowego programu profilaktyki zdrowotnej nakierowanej na przeciwdziałanie osteoporozie i zapewnienie jego finasowania ze połączonych środków publicznych: samorządowych i Narodowego Funduszu Zdrowia. Projekt przygotowywany był w oparciu do doświadczenia i pomoc firmy Amgen.
– Mobilizacja do koalicyjnej współpracy na rzecz wspólnego dobra, jakim jest zdrowie 10 instytucji, osób i organizacji, daje nam wszystkim ogromną satysfakcję i przybliża do realizacji naszego celu – podkreśla Szymon Chrostowski, Prezes Fundacji „Wygrajmy Zdrowie”.